Electronic nicotine delivery systems (ENDS): the beginning of the end or the end of the beginning?
Blasi F., Ward B. – Eur Respir J 2014; 44: 585–588
Основна тема на статията е дискусията за ползата или вредата от т.нар. електронни цигари, или както са известни – електронни системи за доставка на никотин. Навлизането им преди 10 години на пазара бе съпътствано от пропуски в законодателството и липса на научни доказателства за ефекта им върху здравето.
В статията са представени две мнения за и против електронните цигари:
ЗА: те са алтернатива на традиционните цигари и употребата им би могла да доведе до намаляване на тютюнопушенето, съответно на болестите, причинени от него.
ПРОТИВ: употребата им води до поддържане на никотиновата употреба, запазване на навика на тютюнопушенето, с което не спомагат за отказването на цигарите.
Доказателствата за краткосрочния им ефект върху здравето дава основание на организации като СЗО (WHO) и ЕРА (ERS) да настояват пред превителствата на страните-членки за регулиране на състава и употребата на електронните цигари.
В директивата на Европейския парламент за тютюневите продукти, която трябва да влезе в сила от 2016 г., се посочват изискванията, на които трябва да отговарят тези изделия:
- съдържание на никотин – 2 мл за устройствата за еднократна употреба и 10 мл за пълнителите за многократна употреба;
- устройствата трябва да са защитени от деца, да предпазват от поглъщане на никотиновата течност или от изтичането ѝ;
- производителите са задължени в изделията да влагат само висококачаствени съставки;
- върху устройствата трябва да има информация, отразяваща състава, производителя, никотиновата доза, декларация от производителя, че е отговорен за качеството и безопасността на продукта.
Производителите се задължават ежегодно да докладват пред правителствата на страните от ЕС обема на продажбите, групите клиенти, техните предпочитания и желания. Според директивата ограниченията за рекламиране на обикновените цигари ще важат и за електронните.