
Уважаеми колеги,
С огромна благодарност и признателност към всички вас, които подкрепихте през 2023 г. кампанията “За живот без тютюнев дим“ за спасение на един паметник на културата – храм „Св. Мина“ Слатина в София. Храмът е бил убежище на Апостола на Свободата-Васил Левски! Скривалището се пази и до днес. От него е излизал, облечен като млекар или въглищар, срещайки се с хората от Софийския революционен комитет и революционните комитети в околните села.
Много история лъха от храма. На това място до 14-ти век е имало манастир “Св.Троица“ (по записките на католическия епископ Петър Богдан), а църквата на манастира е строена през 265 г. след Христа, вън от града Сердика под хълма Триада. Счита се, че това е най-старият манастир в България. В него е заседавал Сердикийския църковен събор). През XІV век манастирът е бил разрушен от турците. До 17-ти век на това място е имало развалини. През 19-ти век няколко родолюбиви българи от с. Слатина (Митър, Стойко, Тоте, Андон и Божил), чиито имена и до днес стоят вдълбани върху каменна плоча, построяват храма, със собствен труд и средства, събрани от жителите на селото. Храмът е посветен на „Св. Троица“, а през Втората световна война е наречен Св. Терапонтий Сердикийски, който е посечен от турците на това място, затова, че не се е отрекъл от християнската си вяра!
През 1957 г. храмът е преименуван на „Св. Мина“. Св. Великомъченик Мина е покровител на семейството. Молбата към Свети Мина винаги е чута, той сбъдва най-съкровените желания на вярващите в него. Болните оздравяват, изгубените се намират, няма чудо, което да не се е случвало пред иконата на Светеца. На Цветница 2023 г. мощите на св. Мина бяха дарени на храма от игумена на Бачковския и Троянския манастир епископ Сионий. През 1955 г. храмът е обявен за паметник на културата. През 1989 г. е признат и като архитектурно-художествен паметник на културата.
Колко духовна мощ искри от това място! В същото време, с тъга, виждахме неговата физическа немощ. Състоянието на стенописите беше лошо, надраскани, стените дълбоко напукани. Видно беше, че е необходима специализирана реставрационна дейност.
На 31.05.2023 г. в Световния ден без тютюнев дим се събрахме пред стадион „Академик“ с вяра за прослава на българския дух и да помогнем за възстановяване на храма. Мотото на концерта беше: Една кутия цигари по-малко дарява здраве на пушачите, но една кутия цигари може да съхрани българската памет, дарявайки живот на една твърдина на българщината.
С огромно удоволствие и гордост искам да ви информирам, че приключиха реставрационните дейности на храма и той беше открит с тържествена литургия от негово Светейшество Патриарх Даниил на 18.05.2025 г. Сърдечно благодаря на вас и на всички българи у нас и по света, които сърцато се включиха в кампанията! С огромен респект, уважение и признателност към проф. к.т.н Цоло Вутов и неговия екип, за неговото щедро дарение и извършване на реставрационните дейности на храма! Сега, когато запалваме свещичка, ще знаем, че всеки от нас е оставил частица от себе си в тази твърдина на българщината. Тази кампания ни върна надеждата, че ще пребъде България. Бъдете благословени!
С много обич и признателност:
д-р София Ангелова – Председател на Сдружение „Национална асоциаця за профилактика на белодробните болести“ (НАПББ)



