Проф. Анастас Петров е завършил Медицински факултет – София, 1954 г. Работил като пулмолог и фтизиатър. Последователно – ординатор, асистент, доцент и професор по белодробни болести. Проф. Петров е автор и съавтор на повече от 180 научни публикации, редица от тях излезли на немски, френски, английски, руски, сърбо-хърватски, унгарски, испански и др. езици. Участва като автор и съавтор в 13 монографии, изобретения и много научнопопулярни публикации. Изнесъл научни доклади и съобщения в редица медицински симпозиуми у нас и в чужбина (Германия, Англия, Франция, САЩ, Русия, Полша, Унгария, Турция, Чехия, Швейцария и дp.)
Дългогодишен секретар (1968 – 1999 г.) на списание “Пневмология и фтизиатрия”, а по-късно и заместник главен редактор, участва в издаването на сборници трудове “Проблеми на пневмологията и фтизиатрията” (1972 – 1985 г.).
Член е на ръководството на научно-медицински дружества у нас и в чужбина и на Българската национална академия по медицина. Бил е завеждащ клиники по пулмология; катедра по вътрешни болести (пулмология, кардиология и ендокринология – ВМИ, Плевен), детска пулмология, Вътрешна клиника към II Градска многопрофилна болница за активно лечение – София.
Научен ръководител на шест успешно защитени дисертационни труда на медици.
Преподавател е от 1964 г. до сега.
Професор Анастас Петров публикува вече 50 години свои научно-медицински трудове, участва в учебно-лекционна дейност и в медицински национални и международни симпозиуми и конгреси.
Той е удостоен с редица медали, отличия и звания.
В помощ на лекуващия лекар
(вместо компендиум)
1. Въведение
Успешното лечение на белодробната дихателна недостатъчност (ДН) изисква познаване на редица особености и възможни рискове, свързани с многофакторната генеза и многообразните увреждания. Това налага необходимостта от единно виждане и оценка на различните функционални и морфологични нарушения и средствата за тяхното овладяване. Това представяне на пъстрата палитра от въпроси на ДН е опит за подпомагане на единното виждане в лечебното поведение при болните с ДН, без да налагаме схеми или образци.
ДН е най-често усложнение на различни болести, проявена като клинико-функционален синдромо-комплекс с многофакторна генеза и многоорганни нарушения (функционални и морфологични), които могат да станат и животозастрашаващи2,3.
Генезата на ДН като усложнение най-често е свързана с различни заболявания: Белодробни (остри и хронични, възпалителни, туморни, кифосколиогични деформации, травми, професионални и др.); Сърдечно-съдови (вродени и придобити); Бъбречни (ХБН, ОБН, оток, уремия, метаболитна ацидоза и др.); Кръвни (анемии, хемоглобинопатии, лимфо-миелолевкози, коагулопатии, при костно-мозъчни трансплантации (40 – 60 %); Неврологични (поражения на ЦНС и периферна НС, полиомиелити, полирадикулоневрити, нарушения в съня – сънна апатия и обструктивна сънна апнея и др.); Чернодробни (с прояви на платипнея и ортодеаксия при хепато-пулмонален синдром); Ендокринни; Интоксикации с медикаменти (аминогликозиди), органични и неорганични токсини2, опиати, хипнотици и някои аналгетици; Ботулизъм (над 86% от клинично болните), въглеокисна интоксикация и др.
Освен в клиниката на вътрешните болести, дихателната недостатъчност се среща като възможност още: в хирургичната клиника (преди, по време на интервенция и в пре-, интра- и следоперационния период); в акушеро-гинекологията (аспирационен пневмонит – Синдром на Менделсон) – при еклампсия, при амниотична емболия, при големи кръвоизливи; в педиатричната клиника (КОЗ при деца, внезапна апнея, бронхиолит, епиглотитис и др.)
Известни са голям брой определения на ДН.
Приетото у нас е близко до това на СЗО: ДН е състояние на организма, при което доставянето на кислород и отделянето на СО2 е затруднено или се осъществява при включване на компенсаторни механизми и реакции, често с последваща затруднена жизнена дейност. Критерият е артериална хипоксемия (РаО2 под 60mmН), с или без хиперкапния (РаО2 над 45mmН). Това състояние на нарушена обмяна на О2 и СО2 в организма е възможно в различни етапи – (белодробен, тъканен и аеробен метаболизъм)4.
2. Клинична картина и класификация на ДН
ДН бива: остра, изострена и хронична; латентна и манифестна; парциална (хипоксемия без хипнеркания) и глобална (по Н. Rossier, А. Bühlmann).
Класификация на ДН:
Известни са голям брой класификации на ДН – А. Г. Дембо; Л. Л. Шик; Б. Павлов; Е. М. Campbell; М. K. Syres; J. West и др. Те са изградени на различни принципи: Етиологичен – първично белодробна, извън белодробна, вторично белодробна – АRDS и др; Органо-системен (бронхо-белодробна, кардиоциркулаторна, неврогенна, екзо- и ендогенно интоксикационна и др; Клиничен – остра, хронична (изострена) или патогенетичен4.
Някои класификации включват степен и стадий на развитие и т.н.
Универсална класификация на ДН няма. Въпреки това, удобно за лечебната практика и с патогенетична насоченост на лечебните средства и мероприятия е разделянето на ДН на:
1) Вентилационна („помпена“) ДН – с хипоксемия и хиперкапния (РаO2↓ ± РаСO2↑, „тотална“ ДН по Н. Rossier).
2) Оксигенационна (белодробна паренхимна) недостатъчност – само с хипоксемия (РаO2↓) и нормо- или хипокапния.
3) Циркулаторна (сърдечна) ДН, която отразява нарушеното съотношение Va/Q.
4) Смесени форми на ДН.
Важно е да се имат предвид и да се различават две големи групи от синдроми на ДН: I патогенетични и II клинични синдроми на ДН (респираторен, кардио-циркулаторен и невропсихичен синдром).
I. Патогенетичните синдроми в клиничната практика на ДН могат да бъдат:
1) Обструктивен и вентилационен синдром (с нарушена проходимост на дихателните пътища поради спазъм, едем на лигавицата и задръжка на гъст секрет). Той води до високо съпротивление (Raw↑ 10 – 30 cm/l/sec); нарушена биомеханика на дишането) – при ХОББ, бронхиална астма и др.
2) Рестриктивен (ампутационен) синдром със снижени белодробни обеми и вентилационни резерви (при емфизем, пневмофибрози).
3) Смесен обструктивно-рестриктивен;
4) Нарушено разпределение на газовете и кръвта в белите дробове (Va/Q);
5) Дифузионни нарушения (DLCO↓) – колагенози.
6) Анатомични и функционални шънтове.
7) Алвеоларна хиповентилация (хипнотици, опиати и др.)
Адаптационни и компенсаторни реакции при ДН:
Успехът на лечението и прогнозата зависят и от възможността за:
1) Вентилаторно-циркулаторни реакции (хипервентилация, рефлекторен съдов спазъм в хиповентилираните зони, тахикардия с увеличен МСО, артериална хипертония).
2) компенсаторна – полиглобулия, висок хематокрит (Нt над 45 %), разгъване на капиляри, изместване на дисоциационната крива на O2Нb, промени в рН, НСО3– , 2-3-difosfoglicerid и др.
3) Тъканно-клетъчни реакции на адаптация.
ВАЖНО е да се знае, че всички компенсаторни реакции от защитни могат да преминат в патологични. Това е двояката значимост на клиничните белези. Необходим е текущ контрол, за да се избегне риска.
Да не забравяме, че: хиперкапнията провокира: 1) бронхоспазъм; 2) симпатико-адренално дразнене и 3) увеличен разход на О2 за дихателните мускули; 4) метаболитна ацидоза (ВЕ2 – 3 – 10 mmol/l);
5) нарастване на катехоламините (тремор, тахикардия, хипертония, изпотяване); 6) вазодилатация на мозъчните съдове с последващ мозъчен оток;
7) олигурия.
Ефектът на хипоксемията и хиперкапнията сформират клинична картина с богати по вид и по степен на тежест прояви4,7,8.
Клинични синдроми:
1. Респираторен синдром – с водещи диспнея и цианоза, характерен с повърхностно учестено дишане (25 – 30 и повече инсп. в мин), тахипнея. Често подценяваме този важен клиничен белег, ангажирани от сложни и скъпи апаратни изследвания. Изпотено тургесцентно лице, еписклерална и конюнктивална инфекция, тираж в надключни ямки (респираторен фациес).
Характерна е физикална находка с вариращи феномени и бърза динамика.
Внимание при интерпретацията на клиничните белези – бързото изчезване на многообразните и шумни сухи и влажни хрипове може да означава т.н. „тревожна тишина в белите дробове“ и предвещава респираторна кома.
Поради задълбочаване на ДН, сгъстяване на секрета, мускулната умора, карбонаркозата от СО2, тахипнеята и шумовата находка намаляват и изчезват, изливи маскират фремитуса, а неефективна кашлица симулира липса на храчки и т.н. – „мнимо подобрение“.
Нека припомним! Цианозата не е меродавен критерий! Тя може да липсва при хеморагии и анемии, или да бъде много изразена при полицитемии. (Er над 6 – 7.106)
Възможни и нередки усложнения са: 1) Тромбоемболия (полицитемия); 2) Гастро-интестинални хеморагии (атипична и безсимптомна перфорация на язва, хиперацидитет); 3) Респираторна прекома и будна кома.
2. Кардиоциркулаторен синдром – винаги съпътства ДН в различна степен с прояви на: тахикардия, промени в артериалната тензия, ритъмни разстройства, ЕКГ и клинични данни за пулмонална хипертония, променена реология на кръвта, повишен 3 – 5 пъти коронарен дебит – не задоволява О2-нужди и ограничената съкратителна способност на увредения миокард (възраст, придружаващи заболявания).
Налице е директен ефект на СО2 и катехоламините върху циркулацията и съдовете.
Възможни рискове и изненади са:
Немотивираното и бързо преминаване на тахикардията в брадикардия и хипертонията в хипотония плюс аритмия и венозна хипертензия – разкриват белезите на сърдечно-съдова недостатъчност. Това обуславя контрол и съответна терапевтична насоченост в комплексното лечение на ДН.
3 Невро-психичен синдром (респираторна енцефалопатия). Ние установихме, че тя липсва при по-леките степени на ДН. Варира индивидуално като ефект на хипоксемията и хиперкапнията върху ЦНС. Прояви: главоболие; раздразнителност – 40%; тремор – 34 %; – унесеност – 15 %; неадекватност – 6%; миоклонични гърчове; флапинг тремор; патологични сухожилни рефлекси (Бабински); преходни хемипарези и парализи.
Нерядко се наблюдават: Инверсия на съня, денем – сомнолентност – 40 %; Дезориентация за време и място, еуфория, отслабена памет; Очно-папиларен синдром (симпатикусова свръхвъзбуда); Карбо-наркоза – кома3,10.
Възможни са:
Диференциално-диагностични грешки:
- с белодробен оток;
- сърдечна недостатъчност – ЕКГ;
- бъбречна недостатъчност (азотемия, олигурия, отоци);
- неврози и психози;
- мозъчен тумор.
Решаващ е КГА.
Често поради хиперпродукция на цереброспинален ликвор и високо интракраниално налягане (над 30 mmHg) настъпват и:
- ЕЕГ промени, едем на палилата;
- наркотичен ефект на СО2;
- будна кома.
Белезите могат да подведат терапевта към церебрален инцидент и грешно лечение!
Необходимо е спешно лечение на ДН в интензивно звено!
3. Особености в лечението на ДН
Цел, задачи и етапи на лечението на белодробната ДН. Голямото многообразие във вида, тежестта и комбинацията на клиничните прояви на ДН, както и индивидуално различните компенсаторни възможности, прави трудно предлагането на стандартни схеми в лечението на ДН.
Целта на лечението е да се овладее или намали тежката и живото-застрашаващата степен на нарушенията в хомеостазата на О2, СО2 и КАС, като се премахват причините за появата им, доколкото това е възможно. Това е патогенетичната насоченост на терапията. Основни принципи са:
1. Спешност на мероприятията.
2. Етиологична и патогенетична насоченост.
3. Комплексност на терапията.
4. Етапност и
5. Динамичен контрол на лечебните мероприятия.
Лечението започва веднага, още при домашна обстановка или в кабинета и продължава в клиничните звена (прилагане на дезобструктивни средства, кислород при възможност и мерки за повлияване на различни органи и механизми – дишане, кръвообращение, електролитен баланс, протекция на ЦНС, бъбречна, чернодробна и други функции. Полипрагмазията тук не е слабост, а необходимост. Тя изисква и съответна компетентност4.
Етапността минава от домашно-амбулаторни условия, през клинични и реанимационни звена и завършва до рехабилитационни програми.
Различните школи предлагат определена последователност в четири етапа:
Първи етап – противовъзпалителни и антибиотични средства за овладяване на инфекцията, дезобструкция и дренаж на бронхите – чрез:
а) бронхоспазмолитици, бета-агонисти, анти-холинергици (ХОББ), метил-ксантини;
б) бронхосекретолитици – амброксол-цистеинови производни и др.;
в) в комбинация от парентерално, орално или инхалационно приложение.
Много от болните преодоляват респираторния инцидент с тази терапия в клинични или амбулаторно-домашни условия. Особеностите в избора на медикаменти и дозировката им при ДН ще бъдат коментирани по-нататък.
Втори етап – контролирана кислородотерапия – с ниско-дебитни О2-смеси (2-4 l/min) при контрол на РаСО2 (КГА). Към комплекса от първия етап при необходимост се включват диуретици, кардиоактивна терапия, електролитни корекции. Прилага се при болни с по-тежко изразена клиника – с диспнея, тахикардия, сърдечно-съдов синдром при пореден инфекциозен тласък или остри респираторни инфекции. Провежда се в общо-болнично или специализирано пулмологично звено. С лечебните мероприятия от втория етап се овладяват проявите на ДН при около 70 – 80 % от белодробно болните (а не при всички болни с ДН!).
Постига се контрол на инфекцията, елиминиране на секрецията и бронхообструкцията, както и облекчаване на тежката степен на хипоксемията и циркулаторните нарушения5,6,9.
За съжаление, все пак при около 20 – 30 % от болните с белодробна ДН – контролираната O2-терапия дори в ниски смеси води до нарастваща хиперкапния с респираторна ацидоза (болни с вентилационна и смесена форма на ДН). При този контингент се налага
Трети етап - овладяване на хиперкапнията и респираторната ацидоза. Към комплексните лечебни мероприятия от първи и втори етап се включват още и дихателни аналептици (респираторни стимулатори) – до постигане на подобрение, или връщането към т.н. патологично равновесие – при болните с хронична дихателна недостатъчност.
Стимулатори на дишането (след бронхиална дезобструкция):
Медикаментозно стимулиране на дихателната мускулатура в генезата на помпената вентилаторна ДН са част от комплексното лечение. Тук се включват методи и средства, които облекчават работата (и умората) на дихателната мускулатура. Прилагат се след ефективна дезобструкция и корекция на азотния, електролитния баланс и КАС (NB – хипофосфатемия!). Известно е, че при алкален дефицит (ВЕ – 10 – 12 mmol/l) силата на съкратимостта на скелетната мускулатура намалява (интеркостални и резервни дихателни мускули и диафрагма!!)2,8.
С доказан ефект като стимулатори са:
1) Метилксантини (новфилин 240 – 480 mg в капкови инфузии).
2) Симпатикомиметични амини (бета-агонисти 2 – 5 mg/kg/min) – скъсяват времето на полурелаксация и подобряват бързоконтактиращите влакна на диафрагмата (= Ефект АВ).
3) Дигиталисови препарати (2–4 нанограма на ml) могат да се комбинират ефективно с
4) АСЕ-инхибитори (намаляват налягането Ра).
5) Кофеин и производни. Центрофенаксин 500–1000 ml.
6) Micoren – по 4 – 6 amp в 500 ml серум (500–650 mg)
7) Almitrin – бисмесилат (Vectrion) и др.
8 ) Спиронолактон – 3×2 таб. (блокира алдостерона).
9) Дехидратин (при ВЕ > + 15 mmol/l) – tab.
10) Кръвопускане – 350 – 500 ml при Нt > 60 %.
За разлика от медикаментозните стимулатори на дихателната мускулатура, ефектът на дихателните аналептици върху ЦНС е ограничен и кратък – някои интензивисти (свикнали предимно на контингент с остра ДН) са склонни да не приемат тези средства. При хронично белодробно болните – с ХДН – дихателните аналептици под защита на кислородолечението дават подобни резултати с по-редки и по-леки странични ефекти. В много случаи на пореден тласък, болни с хронична хиперкапния са били извеждани успешно от сериозни животозастрашаващи състояния4.
Четвърти етап на дихателна реанимация
При част от болните (5 – 10 %) с ДН лечебните мероприятия от т.н. първи, втори и трети етап остават без ефект и това налага включване на подпомагана (асистирана) или механична вентилация – т.е. дихателна ресусцитация.
При някои болни (с екзацербирал ХОББ – III стадий) може да се наложи започване на лечението направо от втория етап – корекция на подпомагане на оксигенацията. Подаването на кислородни смеси (FiO2 = 0.24 – 0.28 – 0.40) започва веднага, без да се изчаква ефектът на бронходилататорите (бета-агонисти или холинергици – инхалаторно или парентерално) преди подаването на O2.
При други болни веднага се започва с дихателна реанимация, ако тежестта на клиниката и особено неврологичното състояние изисква това.
Това е отразено и в Българския консенсус за ХОББ-стратегия за диагностика, лечение и профилактика – Компонент 4, стр. 74 – 88, София, ноември 2002 год.
Дихателната реанимация се реализира чрез:
1) Спешно осигуряване на свободно проходими дихателни пътища, адекватна алвеоларна вентилация (аспирация на секрети, повдигане основата на езика, въздуховоди, ендотрахеална интубация, бронхоаспирация, трахеостомия и др.)
2) Оптимална бронхиална дезобструкция.
3) Контролиране на хипоксемията в безопасни граници чрез дозирано О2-лечение.
4) Овладяване на хиперкапнията и нейните усложнения чрез дихателни аналептици, диуретици, кръвопускане, корекция на КАС, електролитния баланс (NB! K, Mg, Cl), протектори на ЦНС и др.
5) Профилактика и лечение на усложненията на ДН – кардиотонично, диуретично, антикоагулантно, заместващо и симптоматично лечение. ЛФК – дихателна рехабилитация, имунотерапия и имунопрофилактика и др. методи.
6) Определяне на своевременни индикации, организиране и провеждане на асистирана и механична вентилация.
Всичко това е обект на специализираните звена.
4. Рискове при лечението на ДН
Опасни медикации и особености на лечението
Особености на бронхиалната дезобструкция при ДН:
Прилагат се средства с патогенетична насоченост в три направления:
А. Бронхоспазмолитици;
Б. Бронхосекретолитици;
В. Повлияване колапса на МДП (малките дихателни пътища) и бронхиалната дискинезия при инспириума (емфизем).
Бронхоспазмолитичното лечение има безспорен ефект при ДН с белодробна генеза.
Метилксантините, освен бронхоспазмолитичен ефект, подобряват измиването на СO2 (стимулират дишането чрез ЦНС), намаляват умората на дихателната мускулатура и контрактилитета на диафрагмата и сърцето! Повишават фракцията на изтласкване за дясната камера (40 – 50 %) и левия вентрикул (~ 60 %) при болни с ДН4,7.
Парасимпатиколитици – антихолинергични бронходилататори – Ipratropium bromid – в дозиран аерозол. Може и в комбинация с бета-симпатикомиметик фенотерол (0,02 + 0,05 тд) – с което се намалява дозата им.
Внимание! Атропинът провокира камерно мъждене, тахикардия, уретрален спазъм, сгъстява бронхиалния секрет, особено в дози 2 – 3 mg парентерално. Неподходящ при болни с ДН4,7,8. Взаимозащитата е възможна! Съчетаването на бронхоспазмолитиците с дозирано O2-лечение намалява риска от страничните им ефекти при болни с ДН. Съществува риск от дигиталисова кумулация. Необходимо е да се контролират ЕКГ, КГА, Нt, К+, хемодинамика.
Дозировката им зависи от индивидуалната поносимост (продукция на МАО, която ги инактивира), варираща според продължителността на употребата им. Възможни са прояви на парадоксално провокиран бронхоспазъм, макар и рядко.
Бронхосекретолитичното лечение при ДН включва мукосекретолитични средства, рехидратиращи мероприятия и физикални методи. Чрез тях се въздейства върху киселите мукополизахариди в секрецията, изсушената бронхиална лигавица с гъст вискозен секрет и неефективните кашлични усилия при болни с ДН.
Неподходящи са даването на средства, съдържащи дионин и опиати, които могат да потиснат дихателния център. Опасно е и внезапното втечняване на големи количества бронхиален секрет при болни с ДН и унесено състояние, неадекватни и безсилни да реализират отхрачване. Възниква риск от аспирация на секрет и задушаване при респираторна енцефалопатия3,10.
Рехидратация с капкови инфузии – съобразена със сърдечно-съдовото състояние и диурезата на болния с ДН. Пулверизатори и овлажнители на въздуха, изпарители на инфуз от лайка и бикарбонат 1 – 2 %.
Нека не забравяме! Овладяването на тахипнеята, фебрилитета, изпотяването, интоксикацията и др. често се пренебрегват при лечението на ДН в излишно търсене на други скъпи и нецелесъобразни съмнителни средства.
Едемът на бронхиалната лигавица се намалява с овладяване на инфекционно-възпалителните или алергичните фактори, провокирали екзацербацията на ДН.
В този смисъл лечението с антибиотици е патогенетично. Започва спешно и веднага4,5,9.
В началото е емпирично (до получаване на антибиограмата). Особености:
1. Предпочитани са широкоспектърни антибиотици.
2. Парентерален път на приложение.
3. Съобразяване с риск от алергични реакции, резистентност, монилиаза, бъбречни, чернодробни и др. увреждания.
4. Аминоглюкозидните антибиотици носят риск от потискане центъра на дишането особено при ДН с хиперкапния.
5. При ХДН – често началото на инфекциозния тласък е атипично – без фебрилитет, без левкоцитоза, без олевяване. Водещи белези са засилване на задуха, адинамия, цианоза.
Особености на кортикостероидната терапия при ДН.
Често тя е съществена част от медикаментозното лечение при някои форми на ДН (бронхиална астма, системни и дифузни белодробни болести и др.)1,3,11.
При болшинството болни с белодробна ДН кортикотерапията има само подпомагаща, а не основна роля.
Показана е поради: 1) противовъзпалителния ефект върху съдовата пропускливост и едема на лигавицата в бронхите; 2) има още антиалергичен ефект и бавен бронхоспазмолитичен ефект; 3) има субсбитаиращ ефект върху надбъбречната функция – благоприятен при ДН; 4) може да подобри бронхиалния резистанс и дифузионния капацитет на белите дробове – намалява степента на диспнеята; 5) има антифибропластичен ефект.
Рисковете са добре известни – провокира инфекции, диабет, хипертония, хипокалиемия, психози, стероидна язва, БТЕ и др.
При ДН кортикостероиди се прилагат в малки дози (0,4 – 0,6 mg/kg) интравенозно. За кратко време.
5. Други физикални методи и лечебни средства
А.Общи грижи за болния: осигуряване на просторни проветряеми помещения; коректна асептика; забрана на опиати и хипнотика; саниране устата и носоглътката; постурален дренаж и дирижирана кашлица; вибрационен масаж; корекция на КАС (при ВЕ под 10-15 mmol) (8,4 % р-р до 70 % от дефицита на Мелемгард – Аструп)
Б. Особености в храненето при ДН - пълноценно рационално хранене (соли, витамини, в малки количества необемни храни).
Около 50 % от болните с ДН имат по-ниско тегло. NB! Висок резистанс (RAW), нарушена биомеханика (работа) на дишането, неефективна хипервентилация.
Болните с ДН имат повишени енергийни нужди поради повишената работа на дихателната мускулатура и енергийният дефицит утежнява още повече вентилаторната недостатъчност.
Вместо въглехидратната диета, по-подходяща е богата на мазнини и белтъчини (1 g/kg/24 h). Осигуряване 30 – 35 kca/kg/24 h.
Добавки от K+, Мg++, фосфати, Sl, витамини – Е, А, С, антиоксиданти 3 – 6 пъти по-високи от дневната нужда. Това подобрява алвеоларния сърфъктант и имуноглобулините.
6. Особености на кислородолечението при ДН
Кислородолечение на ДН. Възможни рискове.
То е важен елемент не само при болните с оксигенационна (паренхимна) и смесена (помпено-белодробна) вентилаторна недостатъчност6.
Внимание! То може да бъде животоспасяващо, но и може да провокира сериозни усложнения (неконтролирано):
- тежка хиперкапния (и кома);
- хипероксична интоксикация (при FiO2 > 0,9 над 60 h);
- увреждане на капилярния ендотел; – алвеоларния сърфъктант;
- кислородни пневмонити и аталектази; – хеморагии и ARDS;
- ретролентална фиброплазия (ослепяване);
- при новородени, O2 – гърчове и др. при 60 – 70 % O2.
Днес международно и у нас е признато, че заедно с методите и програмите за дихателна рехабилитация кислородотерапията е главен и много съществен нефармакологичен лечебен метод за болните с изразена хипоксемия с или без хиперкапния. То може да бъде животоспасяващо при остри (пневмонии и др.) и при хронично болни (тежка ХОББ – стадий III). При тях O2-терапията може да се приложи и в клинични, амбулаторни или домашни условия по три начина: 1) за облекчаване на остър тежък задух; 2) при физически усилия; 3) като дълготрайна (продължителна) кислородотерапия (Long Term O2 Therapy – LTOT). Широко е приложението на O2-терапия в спешните медицински звена или специализираните транспортни и спасителни екипи и, естествено, при апаратната и неинвазивната механична вентилация, в хирургичната практика, както и при т.н. болест на големите височини и др. Известни са и се дискутират още относителните показания за O2-лечение (при някои нехипосемични хипоксии)3,4,6.
Позволете да си припомним!
- При покой O2 консумация у възрастен здрав човек е около 200-300 ml/min.
- При физическо натоварване нараства 15-20 пъти. При заболяване нараства само 8-10 пъти.
В организма O2 се транспортира главно химически свързан като O2Hb (96 ± 1 %).
Съществува пропорционална, но не линейна зависимост между O2Hb % и РаO2 (Баркрофт).
Обмяната на O2 в организма минава през каскада от различни етапи (трахея, алвеоли, капиляри, тъкани) и протича на принципа на изравняване на парциалните налягания на O2. В артериалната кръв РаO2 е около 85 – 100 mmHg (11,3 – 13,3 kPa) и варира с възрастта (при покой).
Кислородният транспорт се влошава при метхемоглобинемия (тютюнопушене), таласемия, азотни окиси, СO2 и абнормни връзки с цианови съединения.
Границите на хипоксемията са различни. Известно е, че някои органи – напр. мускулите – могат да извлекат от кръвта почти цялото количество O2, а жизнено важни органи – например мозъкът – спират да консумират O2 когато РO2 е под 1 – 2 kPa (15 – 20 mmHg). Приема се, че хипоксемия под тази граница е несъвместима с живота.
Без O2 горивно-обменните процеси в организма са невъзможни и животът спира.
От друга страна, токсичните хипероксични ефекти на O2 върху клетките са:
- потискане активността на хипоксично зависимите гени и синтезата на важни адаптивни клетъчни стрес-протеини;
- хипероксично ограничаване на ангиогенезата (капиляризацията), както и РO2-зависимо стимулиране генерирането на активни O2 радикали и включване на апоптозата.
Най-широко приетите критерии и показания за кислородотерапия са:
1) РаO2 < 55 mmHg (7,3 kPa) или SaO2 < 88 % с или без хипертония – т.е. трайна и значителна хипоксемия при болни с остра или изострена ДН.
2) РаO2 7,3 (55 mmHg) do *,0 kPa (60 mmHg) или SaO2 89 %, ако има данни за белодробна хипертония, периферни отоци, данни за застойна СН или полицитемия при хематокрит > 55 % със спорен ефект.
3) При рехабилитация и упражнения с физическо усилие – при ХДН, когато хипоксемията задълбочава, а тахикардията е над 100 – 120 уд./min.
4) При обструктивна нощна апнея,когато е неуспешно коригирана със СРАР, или латентна ДН („нормооксични“ болни когато при леки усилия задълбочават десатурацията с повече от 2 %).
5) При болни с ХДН и хипоксемия, когато по време на сън РаO2 и O2Hb намаляват (с 8 – 12 mmHg и съответно с 3 – 5 % O2Hb) и достигат високо рискови ниски стойности.
6) O2-лечение е задължително и животоспасяващо когато РаO2 падне под 35 mmHg (4,66 kPa).
Водещи лабораторни критерии за O2-лечение на ДН са: – РаO2 (O2Hb); – рН тежка ацидемия; – РvO2 (венозно); – разликата в O2-съдържание между артериална и венозна кръв; – Нb, Нkt, Еr; – РАP, ЕКГ, ехокардиографски и други данни.
Най-широко приложение у нас има РаO2.
Внимание! Много важно! Този показател отразява само белодробния етап от оксигенацията, но не и тъканната и други форми на хипоксия.
Голямо значение имат още: ацидемията; анемията и качеството на Нb; фебрилитетът и типът дишане, т.е. клиничните критерии, от които зависят критично поносимите най-ниски стойности на хипоксемията.
Индивидуалните компенсаторни възможности и адаптацията към тежка хипоксемия варират .
Водещо значение имат клиничните критерии. Те включват още острота и хроничност на ДН и екзацербацията – динамиката и степента на нарушеното съзнание (контактност, дезориентация, сомнолентност, буйство, диспнея, тахипнея над 35 в мин, цианоза, физикалната находка в белите дробове и сърдечно-съдовата система („тревожна тишина“, задълбочена тахикардия, артериална тезия).
Много от хронично болните с ДН успяват да балансират и постигат т.н. патологично равновесие (на френските автори) при стойности РаO2 около 55 – 60 mmHg (7,33 – 8 kPa)
Други болни – напр. с БТЕ – могат да развият тежка клиника на ДН още при РaO2 8 (60 ттНд).
При нормооксична хипоксия (анемия, рязко снижен сърдечен дебит (ОМИ), тъканите гладуват за O2.
Някои автори предпочитат измерването на кръвните газове във венозната кръв, напр. РvO2 (25 – 30 mmHg) и SvO2 < 70 % (3,3 – 3,9 kPa).
Ако въпреки O2-терапия хипоксемията и хиперкапнията се задълбочават, се обсъжда прилагане на механична вентилация.
Непосредствена цел на О2-терапията е повишаването на РаO2 до 4,5 – 5,5 mmHg (при ОДН!), т.е. достигане до по-безопасно за живота ниво и без опасна респираторна ацидоза (РаСO2 65 – 70 mmHg).
Нарастването на респираторната ацидоза и съчетаването й с метаболитна ацидоза означава опасна прогноза.
Нарасналата хиперкапния (РаСO2) след O2-лечението често при 80 % се компенсира с лека до умерена метаболитна алкалоза. Това намира израз в повишаването на:
1) БЕ +3 – +8 mmol/l, SB и ВВ също нарастват. (Дължи се на добра бъбречна компенсация с реабсорбция на НСO3–-аниони). Такива реакции ние отчетохме при 70–80 % от болните, лекувани с O2.
2) рН на кръвта често се повишава и
Внимание! Обратното: бързото снижение на рН и особено спадане под 7,26 при O2-лечение е израз на декомпенсирана респираторна ацидоза и е показание за механична вентилация.
Основни правила и начини на O2-лечение са:
- дозираност – подаване FiO2 → 0,24 – 0,28 т.е. 2 – 4 l/mm, овладяване хипоксемията до безопасен праг без тежка хиперкапния;
- непрекъснатост – денонощно, и особено нощем;
- контролирано – КГА периодично и особено в първите дни защита от рискове:
Може да се комбинира O2-лечение под защита на аналептици (при ефективна дезобструкция) и аналептици под защита на O2-лечение.
Важни изисквания и правила са:
1. Кислородните смеси се подават винаги добре овлажнени (прекарани през вода).
2. Да не се допуска контакт с мазнини или пламък.
3. Добре темперирани на стайна температура.
4. Двойни носни канали или назален катетър (с 2 отвора).
5. Идеалното е с лицеви маски на принципа на Вентури.
6. Индивидуални прибори и асептичност.
7. Хигиена на носоглътка, катетри и ротаметри (почистване и дезинфекция).
Необходимо е обучаване и инструктаж на болните и близките.
Препоръчват се O2-инсталации с ротаметри.
Икономично е поставянето на транстрахеален тънък катетър.
- между крикоидния хрущял – при ползване на малки O2- контейнери (или O2-бастун с бутон) за домашно-амбулаторно лечение.
Кислородни концентратори – за домашно лечение (прилагат се 16 – 18 h в денонощие) – те работят като молекулни сита на атмосферния въздух (20,91% O2) или като полимерни мембранни филтри и абсорбери (зеолит – двойно хидриран силикат) с йонно-обменни качества, който поглъща азотните молекули.
Апаратите могат да работят на електрическа мрежа или на акумулатори.
Специални системи на O2-лечение.
Изоставени и отпаднали от употреба са O2-качулки, палатки, възглавници и др. (освен в педиатрията – кувьози).
Сега се използват индивидуални маски, балони тип „Амбу“ и апарати за създаване на позитивно налягане в края на експириума (РЕЕР – СРАР) – клапи за високи O2-концентрации (FiO2 0,50 – 0,70), механична вентилация с O2-газови смеси и други.
Макар и по-рядко, при ДН се прилага още хипербарна O2-терапия (железни бели дробове) – при интоксикации и газова гангрена (при 3 атмосфери) (риск от баротравми и високо съпротивление в бронхите), газова емболия, анаеробни инфекции, шокови състояния и други.
Вече по-често се използва и ЕСМО – екстракорпорална мембранна оксигенация (при ОДН и неуспех на механичната вентилация) – висока цена и смъртност. Резултатите от лечението с O2 са безспорни и често са животоспасяващи. Значение има подборът на болните.
7. Трябва да се помни, че:
Лечението на белодробната ДН има редица особености и скрити рискове, които са свързани с многофакторната генеза и многоорганните функционални и морфологични нарушения, водещи понякога до животозастрашаващи състояния. Това лечение изисква комплексен патогенетичен подход, своевременност и спешност на мероприятията, индивидуален подход и текущ, непрекъснат контрол на ефекта от приложените лечебни средства.
Нека помним винаги, че може да има:
1. При симпатикомиметиците – риск от опасните медикации, допълнителна хипоксемия (фатална!)
2. При респираторните аналептици – тежка дихателна умора, тремор, гърчове (дайте О2-защита).
3. При секретолитиците – риск от аспирация на секретите (при унесени болни).
4. При О2-лечението – задълбочена хиперкапния, интоксикация (изисква контрол!)
По-безопасни са даването на ниски концентрации – Fi 0,24 – 0,28 (2 – 4 l/min) – непрекъснато. Добре е под защита на аналептици.
5. При много бърза корекция на метаболитната ацидоза (Na- бикарбонат 8,4 % (разреден!!) – спиране на дишането и при тежка (компенсаторна) метаболитна алкалоза – подкиселяване с дехидратин.
6. При електролитен дисбаланс – хипо- или хиперкалиемия – (какво остава интрацелуларно?)
7. При антикоагулантна терапия – риск от хеморагии (особено гастро-интестинални!!) – кисела дискриния.
8. При кортикотерапия – стандартните добре познати рискове се удвояват при ДН. Предпочитани са само по-малки дози, за кратко време, парентерално.
9. Атипично (малосимптомно) протичане на най-честите усложнения – перфорация на язви, пневмонии, БТЕ и СН.
10. Лъскавите и скъпи апарати също грешат (КГА). Водещи са клиничните белези.
Вместо епилог
От практиката и годините научихме, че много животоспасяващи средства крият възможност за рискове и изненади! Ако обаче добре познаваме особеностите на клиниката и имаме съответната професионална компетентност и чувство за мярка ще установим, че още по-големи изненади крият границите и възможностите на човешкия организъм!
Литература:
1. Национална инициатива за хронична обструктувна белодробна болест. Стратегия за диагностика, лечение и профилактика. София 2002 г. Българско дружество по пневмология и фтизиатрия.
2. Петров А. Лекарствено провокирани реакции, усложнения и болести на белите дробове. II Нац. Конгрес на БДББ окт. 2008 г. Abstracts No. 102, p. 73-74
3. Петров А. Дихателна недостатъчност. В кн: „Лечение на белодробните болести. София, 1999, М.Ф., с. 331 – 356.
4. Петров А. Изострена дихателна недостатъчност. Хабилита¬ционен труд. София 1991
5. Albertson T. Dean N. et al. Fluoroqiualones in management of community aeueria pneumonia. Internat. Jour of Clinical Practice 2010, 64(3), 378 – 388.
6. Currie G. et Duglas G. – COPD oxygen and inhalers. BMJ, 2006, 333, 34 – 36.
7. CHEST – 2008; American college of chest Physicians, 74th-annual Seint Assembly. AP 2236, October 29, 2008, Abstract
8. Fishman A.P. Acute Respiratory Failure. In: Pulmonary Diseases and Disorders, sec. ed., New York, Ed McGraw – Hill Book Comp. 1988, p. 2185.
9. Hiller K., L. J. Antibiotics – a review of ED use. EMedicine; Emergency medicine 2009.
10. Lee N., D. Hui, A Wu et al. A major outbrak of severe acute respiratory syndrome (SARS) in Hong Kong. N. Engl. J. Med. 2003; 348: 1986 – 1994.
11. Lazarus S., Emergency treatment of asthma, NEMA 2010, 363, 755 – 764.
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да получите достъп до пълното съдържание и статиите на списанието в PDF формат.
внучката ми която е на 8 год. има поставена диагноза бронхиална астма. преди 1 месец се наложи да лежим в болница с проблеми в стомахчето придружено с повръщане,без температура и разстройство,липса на апетит и болки.при прегледа и казаха,че има дихателна недостатъчност и съмнение,че диагнозата бронхиална астма не е правилно поставена.моля дайте ми съвет какво да предприема.детето е диспанзеризирано за бронхиалната астма.
Уважаема редакция,
От десетина години страдам от ХОББ.На 74 години съм.Освен спирива,омбрез и фликсотид в дома си имам пълно кислородно оборудване(с идустриална бутилка)което ползвам инцидентно при кризи.Моля за по подробно описание на Домашно Кислородно
Лечение.Предварително Ви благодаря.
İzvinyavam se no nyamam kirilica.Ot 32 dena basta mi e v OAİL Haskovo ponyakoga e na spontano disane ponyakoga na aparatno disane kislorodit birzo spadal do jivoto zastrasavasti stoinosti Diagnozite mu sa HOBB Dihatelna nedostaticnost sirdecna nedostaticnost na 68 godini e.molya Vi pomognete