Лечението на тежката или устойчива на терапия астма все повече се признава като проблем, по който няма задоволителни решения. Сформираната група от специалисти, подкрепена от Европейското респираторно дружество и Американското торакално общество, направи обобщение на дефинициите и даде препоръки и насоки за оценка и лечение на тежка астма при деца и възрастни.
Извършеният преглед на публикациите по темата бе последван от обсъждане от експертна комисия в съответствие с GRADE (Grading of Recommendations, Assessment, Development and Evaluation) за развитие на специфични клинични препоръки.
При диагностицирането на астма и на съпътстващи заболявания се стигна до заключението, че тежката астма се дефинира като астма, която изисква лечение с високи дози инхалаторни кортикостероиди плюс втори регулатор и / или системни кортикостероиди, за да се предотврати превръщането й в „неконтролирана“ или астма, която остава „неконтролирана“ въпреки приложената терапия. Тежката астма е хетерогенно състояние, в което могат да се определят фенотипове като например еозинофилна астма. Изведени са специфични препоръки за терапия, базирани на количеството на еозинофилите в храчките или количеството на издишан азотен оксид, както и лечение с анти-IgE антитяло, метотрексат, макролидни антибиотици, противогъбични агенти и bronchial thermoplasty.
Координираните изследователски усилия за подобряване на фенотипизирането ще осигурят безопасен и ефективен биомаркер за оценка на подходите при лечение на тежка астма.
Eur Respir J 2014; 43: 343–373 | DOI: 10.1183/09031936.00202013
Влезте или се регистрирайте безплатно, за да получите достъп до пълното съдържание и статиите на списанието в PDF формат.