Смисъл на броя: Роля на антинеутрофилцитоплазмените антитела (ANCA) в диагностиката на пулмореналния синдром

Брой № 1 (74) / февруари 2024, Имунология за пулмолози

Използвани съкращения:

 

Анти GBM – антитела антитела срещу

гломерулобазалната мембрана

анти-RNP – антитела срещу рибонуклеопротеини

НТР  – неутрофили

AAV – ANCA асоциираните васкулити

ANA – анти-нуклеарни антитела

ANCA – анти-неутрофилцитоплазмени антитела

c-ANCA – цитоплазмена ANCA

p-ANCA – перинуклеарна или периядрена ANCA

BPI – протеин, повишаващ бактерицидната пропускливост

dsDNA – двойноверижна ДНК

ELISA – Ензимно свързаният имуносорбентен анализ

EGPA – Еозинофилна грануломатоза с полиангиит

GPA – Грануломатоза с полиангиит

IBD – Възпалителни заболявания на червата

IBS – Irritablebowel syndrome/синдром на раздразненото черво

IIF – индиректнаимунофлуоресценция

LAMP2 – протеин, свързан с лизозомен мембранен гликопротеин 2

MPA – Микроскопски полиангиит

MPO – миелопероксидазата

NETs – неутрофилни екстрацелуларни капани

PR3 – протеиназа 3

PRS – пулморенален синдром

Th – Т хелперни CD4+ лимфоцити

 

 

Пулмореналният синдром (PRS) е тежко, в някои случаи животозастрашаващо състояние, комбиниращо дифузна алвеоларна хеморагия и бързо прогресиращ гломерулонефрит. За първи път е описан от Goodpasture през 1919 г. и поради това в началото е наречен на негово име – „синдром на Goodpasture“1. Впоследствие става ясно, че това са група от болести, имащи общи клинични и рентгенологични прояви, но различни имунопатогенетични механизми и автоантитела. Затова на база на клиничните симптоми се въвежда като термин „пулморенален синдром2. Най-често замесените заболявания в PRS са ANCA асоциираните васкулити (AAV) на малките съдове и синдрома на Goodpasture, свързан с антитела срещу гломерулобазалната мембрана (анти-GBM антитела)3. Разпределението на болестите в контекста на пулмореналния синдром е: приблизително 70% от случаите се падат на ААV, свързани с антитела срещу човешки неутрофили (ANCA). Синдромът на Goodpasture се свързва с около 20%, а васкулитите, медиирани от имунни комплекси, заемат останалите 10% от случаите. Интерес буди и фактът, че в зависимост от основната болест, водеща до изява на пулморенален синдром, се описват различни автоантитела, играещи ключова роля в диагностиката и имунопатогенезата (Табл. 1)4. PRS представлява плеяда от болести, в това число се включват и някои инфекции, като наскоро дори беше замесена и инфекцията със SARS-COV-2.

 

 

Табл. 1. Нозологични единици и съответните им автоантитела, свързани с изява на пулморенален синдром

 

Видове васкулити Заболявания Автоантитела
ANCA-асоцииран васкулит Грануломатоза с полиангиит (GPA)Микроскопски полиангиит (MPA)Еозинофилна грануломатоза сполиангиит (EGPA) ANCA
Анти-GBM болест Синдромът на Goodpasture Анти-GBM антитела
ANCA-отрицателен васкулит IgA медииран васкулитКриоглобулинемия Не са установени специфични автоантитела
Положителни серумни криоглобулини
Васкулити, предизвикани от лекарства Кокаин в комбинация с левамизол,D-пенициламин ANCA
Други системни автоимунни заболявания Системен лупусеритематозус Антинуклеарни антитела (ANA): антитела срещу dsDNA, Sm, SS-A, Ro-52, SS-B,PCNA, Nucleosomes, Histons, Rib.P, C1q.
Антифосфолипиден синдром Aнти-кардиолипинови Ат, Анти-b2GPI Ат, Анти-протромбин Ат, Анти-АнексинV-IgG, Анти-АнексинV-IgM, лупусен антикоагулант
Смесена болест на съединителната тъкан (MCTD) Анти-RNP, анти-Sm/RNP автоантитела
Полимиозит Антитела срещу – Mi-2α, Mi-2β, TIF1γ, MDA5, NXP2, SAE1, Ku, PM-Scl 100, PM-Scl 75, Jo-1, SRP, PL-7, PL-12, EJ, OJ
Системна склероза Антитела срещу – Scl-70, CENP B, RP11, RP155, Fibrillarin, NOR90, Th/To, PM-Scl100, PM-Scl75, Ku, PDGFR, Ro-52
Ревматоиден артрит Анти – ССР2/3 (антитела срещу цитрулинирани белтъци), анти – MCV (антитела срещу мутирал цитрулиниран виментин), ревматоиден фактор – IgА, IgG, IgM

 

 

Има научни съобщения за „двойно положително заболяване“, когато се откриват както анти-GBM, така и ANCA антитела. Клиничното значение на този феномен остава все още неизвестно, но се предполага, че ANCA-индуцираното гломерулно увреждане може да доведе до образуване на неоепитопи, които са мишена за секреция на анти-GBM антитела при тези пациенти6,7. Средно около 14% от пациентите с положителни ANCA антитела имат и анти-GBM антитела, както и 30% от пациентите с анти-GBM антитела са ANCA положителни4 .

 

Пулмореналният синдром се асоциира с висока смъртност, затова е изключително важна бързата диагноза и последващата адекватна терапия. Относно имунологичните показатели с най-голяма тежест са антинеутрофилцитоплазмените антитела (ANCA) поради тяхното разнообразие, срещането им не само при ААV и комплексното им тълкуване. Разбирането на централната роля на ANCA е от решаващо значение за напредването на познанията за имунопатогенетичните механизми и разработване на целенасочени терапевтични стратегии в ерата на персонализираната медицина.

 

Неутрофилите (НТР) са най-многобройната клетъчна популация сред левкоцитите. Те са между 50 – 70% от белите клетки и принадлежат към неспецифичната имунна защита на организма, което им позволява да се активират минути след поява на „сигнал опасност“ и да задвижат процеси и механизми, свързани с елиминиране на причинителя на този сигнал8,9. В продължение на много години НТР са се смятали за кратко живееща, хомогенна популация, която е първата линия на защита срещу патогени, включително бактерии, гъбички и протозои. Днес се знае, че те се различават фенотипно, разнородна популация са и участват в много патологични състояния като автоимунни заболявания, а също и в антитуморната защита10. Гранулите на НТР, чрез които осъществяват своята функция, най-общо могат да се разделят на 2 групи: пероксидаза-положителни гранули, наричани още азурофилни, и пероксидаза-отрицателни гранули. Основният протеин на пероксидазно-позитивните гранули е ензима миелопероксидазата (MPO), който катализира образуването на реактивни кислородни радикали по време на възпалителен процес, но също е и един от двата „главни“ антигени, срещу които са насочени ANCA. Азурофилни гранули съдържат и протеази, неутрофилна еластаза, катепсин Gи протеиназа 3 (PR3) – другият „главен“ антиген за ANCA11.

 

НТР като клетки на вродения имунитет, освен че се активират бързо, в някои от случаите „жертват себе си“, образувайки т.нар. неутрофилни екстрацелуларни капани (NETs). Това са структури от влакна, съдържащи ДНК на НТР, части от цитоплазмата, включително и от азурофилните и пероксидаза отрицателните гранули. NETs представляват лепкава мрежа, която НТР хвърля извън себе си, за да се бори с нашествието на екстрацелуларните патогени, като разкъсва клетъчната си мембрана. Това води до унищожение на инфекциозния агент, но и на неутрофила – процес, известен като „самоубийствена НЕТоза“12. Поради тази причина NETs участват активно и в имунопатогенезата на AAV, като стимулират автоимунния процес чрез представяне на ANCA антигени (MPO, PR3) на дендритните клетки за активиране на Т хелперните CD4+ лимфоцити (Th). Следва превръщането им в Th2CD4+ субпопулация, способна да активира автореактивни В лимфоцити за секреция на антитела (ANCA) срещу MPO, PR3. От своя страна, активираните Th2 клетки секретират и множество цитокини, които затварят порочния кръг, като водят до  непрестанно активиране на НТР, нови NETs и ендотелно увреждане13, 14.

 

Антинеутрофилцитоплазмените антитела (ANCA) са семейство автоантитела, главно от клас IgG, които са насочени към антигени, открити в цитоплазмените гранули предимно на полиморфонуклеарните неутрофилни гранулоцити15. В някой случай се установяват и в гранулите на моноцити, и в цитоплазмата на ендотелните клетки. Разделят се условно на две групи с различно клинично значение и донякъде различен имунофлуоресцентен образ:

  • главни“ ANCA: насочени срещу двата ензима на неутрофилите PR3 и MPO и пряко свързани с трите вида ANCA васкулити.
  • второстепенни“ ANCA: насочени към катепсин G, лактоферин, еластаза, дефензин, α-енолаза, моезин, протеин, повишаващ бактерицидната пропускливост (BPI), свързан с лизозомен мембранен гликопротеин 2 (LAMP2), β-глюкоронидаза, азуроцидин и други, свързани главно с имунокомплексните заболявания.

 

Основният метод за доказване на ANCA, години наред застъпен като „златен стандарт“, е индиректната имунофлуоресценция (IIF). Това е метод, даващ възможност за разпознаване на много различни видове антинеутрофилцитоплазмени антитела, тъй като се извършва върху препарати, изготвени от човешки неутрофили.

 

Двете „главни“ ANCA срещу PR3 и MPO имат различни модели на клетъчна локализация при изследването им с IIF. Например антителата срещу PR3 се наблюдават като дифузно, едрогранулирано оцветяване на цитоплазмата на неутрофилите в ябълковозелена флуоресценция. Образът е известен като цитоплазмена ANCA (c-ANCA) (Фиг. 1а).

 

 

 

Фиг. 1. Видове ANCA установени чрез индиректна имунофлуоресценция. 1а –cANCA, 1б – pANCA, 1в – атипична рANCA

 

 

Антителата срещу МРО се визуализират като фино, подобно на пръстен оцветяване около ядрената мембрана на НТР и се означават като перинуклеарна или периядрена ANCA (p-ANCA) (Фиг. 1б).

 

Има и други имунофлуоресцентни образи като атипична ANCA или хANCA, които обикновено се асоциират с „второстепенни“ ANCA и не се свързват със системните васкулити на малките съдове (Фиг. 1в). В този случай антинеутрофил-цитоплазмените антитела са насочени срещу катепсин G, BPI, лактоферин, еластаза, дефензин, α-енолаза, моезин, азуроцидин, протеин, LAMP2 и други. Патогенността на тези „второстепенни“ ANCA обикновено се счита за ниска в сравнение с „главните“ ANCA и се асоциират различни видове инфекции, кистозна фиброза, автоимунни заболявания на черния дроб или възпалителни чревни заболявания (Табл. 2)14.

 

 

Табл. 2. Видове ANCA IIF – съответстващите антигени, срещу които са насочени и заболяванията, при които се срещат

 

ANCA IIF образи Антигени срещу, които са насочени ANCA Свързани болести
cANCA PR3 Грануломаза с полиангиит (GPA) в около 30-90%Микроскопски полиангиит (MPA) 20-40%Pauci-имунен полулунен гломерулонефрит 20-40%Еозинофилен грануломатозен полиангиит (EGPA) -Churg-Strauss синдром  35%Инфекциозен ендокардитАмебна инфекцияИндивиди без диагноза
атипична сANCA / xANCA BPI, MPO, катепсин-G и др. Кистозна фиброза (80%)Възпалителни заболяване на червата (IBD), IBSПървичен склерозиращ холангитРевматоиден артрит
pANCA срещу„главни антигени“ MPO MPA – срещат се в 50%EGPA – срещат се в 50%GPA срещат се в 35%
pANCA срещу „второстепенни антигени“ HMG1/2, Catalase, α-enolase, actin, lactoferrin, lysozyme, elastase, cathepsin G Възпалителни заболяване на червата, IBD, IBSРевматоиден артритЛекарствено индуциран васкулитАвтоимунни заболявания на черния дробПаразитни инфекции
атипична рANCA/ xANCA Множество антигени Възпалителни заболяване на червата (IBD), IBSАртритИндуциран от лекарства васкулитПървичен склерозиращ холангитАвтоимунен хепатит

 

 

Изследването на антителата срещу човешки НТР представлява комплексен подход, при който се изследват ANCA чрез индиректна имунофлуоресценция на етанол и/или формалин фиксирани неутрофили и тестване за анти-PR3 и анти-MPO антитела, чрез твърдофазов имуноанализ – Anchor ELISA. Има и т.нар. биочипове, които обединяват формалин и етанол фиксирани НТР, заедно с твърдофазов метод флуоресцетни дотове (точки) за установяване на антитела срещу PR3 и MPO, а в някои случаи и dsDNA (Фиг 2). Обикновено биочиповете се използват за потвърждение или отхвърляне на положителен резултат за ANCA, особено когато в пробата на даден пациент са намерени високи нива на ANA, включително анти-dsDNA, анти-RNP и други, които могат да дадат кръстосана реактивност върху субстрата от етанолфиксирани НТР.

 

 

 

Фиг. 2. ANCA IIF биочип: 2а – cANCA на етанолфиксирани неутрофили, 2б – cANCA на формалин фиксирани неутрофили, 3в – положителен дот за антитела срещу PR3.

 

 

Проблемът за атипичните pANCA обаче не може да бъде категорично решен поради позитивирането им в ниски титри при някои инфекции и прием на химични субстанции, които не дават драматичната картина на пулморенален синдром. Според международния консенсус от 1999 г. методът на избор за стандартен скрининг на ANCA е IIF с фиксация в етанол16. Предимството му е, че има висока чувствителност 84 %, 91% специфичности – може да даде ориентировъчна представа за „главните“ ANCA. В консенсуса се коментира, че допълнителното изследване на анти-PR3 и анти-MPO обогатява и прецизира получения резултат, като дава най-подробна и ясна представа за нозологичната единица, предизвикала клинични симптоми на пулморенален синдром16. Консенсусът обаче беше ревизиран през 2017 г. по отношение на диагностиката на AAV и сега се препоръчва да се стартира изследването с антитела срещу PR3 и MPO чрез ELISA за първичен скрининг и при положителен резултат или гранични стойности да се изследват ANCA чрез имунофлуоресценция17.

 

В заключение, значението на ANCA за диагностиката на пулмореналния синдром е голямо, но определено представлява предизвикателство поради възможността за фалшиво отрицателни или положителни резултати при недобро познаване на имунофлуоресцентния метод от дадения специалист. От друга страна, изследването само на антитела срещу протеиназа 3 и миелопероксидаза ограничава възможността за установяване на останалите болести с положителни ANCA.

 

 

Послания за  клиничната практика

 

Когато говорим за заболяване, в хода на което се подозира  развитие PRS, трябва да се изследва панел от автоантитела, включващ: ANCA IIF, анти-PR3,  анти-MPO, анти-GBM, криоглобулини, ANA IIF и антифосфолипидни антитела. Впоследствие, ако ANA са положителни във високи титри над 1:1280 и имат специфичен АС код, според международния консенсус за ANA сведения (ICAP) е препоръчително да се разгърне конкретния панел от автоантитела, отговарящ на имунофлуоресцентния образ.

 

 

Литература:

 

  1. Goodpasture EW. Thesignificanceofcertainpulmonarylesionsinrelationtotheetiologyofinfluenza. Am J MedSci 1919; 158: 863. doi: 10.1097/00000441-191911000-00012.
  2. Gallagher H, Kwan JT, Jayne DR. Pulmonaryrenalsyndrome: a 4-year, single-centerexperience. Am J KidneyDis 2002; 39: 42–47.
  3. Boyle N,O‘Callaghan M,Ataya A, et al.Pulmonaryrenalsyndrome: a clinicalreview.Breathe (Sheff)2022;18(4):220208. doi:10.1183/20734735.0208-2022
  4. West SC, Arulkumaran N, Ind PW, etal. Pulmonary-renalsyndrome: a lifethreateningbuttreatablecondition. PostgradMed J 2013; 89: 274-283.
  5. Martin K,Deleveaux S,Cunningham M, et al. The presentation, etiologies,pathophysiology, and treatment of pulmonary renal syndrome: A review of the literature. Disease-a-Month, 2022; 68 (12): 101465, https://doi.org/10.1016/j.disamonth.2022.101465
  6. Philip R, Dumont A, MartinSilva N, etal. ANCA andanti-glomerularbasementmembranedouble-positivepatients: a systematicreviewoftheliterature. AutoimmunRev 2021; 20: 102885.
  7. McAdoo SP, Pusey CD. Anti-glomerularbasementmembranedisease. Clin J AmSocNephrol 2017; 12:1162–1172.
  8. Liew PX, Kubes P. TheNeutrophil’sRoleDuring Health andDisease.Physiol. Rev.2019;99:1223–1248. doi:10.1152/physrev.00012.2018.
  9. Coffelt SB, Wellenstein MD, deVisser KE. Neutrophilsincancer: Neutralnomore.Nat. Rev. Cancer.2016;16:431–446. doi:10.1038/nrc.2016.52.
  10. Silvestre-Roig C, Fridlender ZG, Glogauer M, Scapini P. Neutrophil Diversity in Health and Disease.Trends Immunol. 2019;40(7):565-583. doi:10.1016/j.it.2019.04.012
  11. Cowland JB, Borregaard N. Granulopoiesisandgranulesofhumanneutrophils.Immunol. Rev.2016;273:11–28. doi:10.1111/imr.12440.
  12. Hang Y,Biermann MH; Brauner JM,Liu, YZ, et al.“New InsightsintoNeutrophilExtracellularTraps: MechanismsofFormationandRoleinInflammation“. FrontiersinImmunology. 2016; 7: 302. doi:10.3389/fimmu.2016.00302. ISSN 1664-3224. PMC 4981595. PMID 27570525.
  13. d’Alessandro M, Conticini E, Bergantini L, et al.NeutrophilExtracellularTrapsin ANCA-Associated VasculitisandInterstitialLungDisease: A ScopingReview.Life.2022;12:317. doi:10.3390/life12020317.
  14. Walulik A, Łysak K, Błaszkiewicz M, et al. TheRoleofNeutrophilsin ANCA-Associated Vasculitis: ThePathogenicRoleandDiagnosticUtilityofAutoantibodies. Int J MolSci. 2023 Dec 7;24(24):17217. doi: 10.3390/ijms242417217.
  15. Wallace ZS, Miloslavsky EM. Managementof ANCA associatedvasculitis. BMJ. 2020;368:m421. doi: 10.1136/bmj.m421.
  16. Savige J, Gillis D, Benson E, etal. International ConsensusStatementonTestingandReportingofAntineutrophilCytoplasmicAntibodies (ANCA)Am. J. Clin.Pathol.1999;111:507–513. doi:10.1093/ajcp/111.4.507.
  17. Bossuyt X, Tervaert JWC, Arimura Y, etal. Revised 2017 internationalconsensusontestingofANCAsingranulomatosiswithpolyangiitisandmicroscopicpolyangiitis.Nat. Rev. Rheumatol.2017;13:683–692. doi:10.1038/nrrheum.2017.140.

 

Вашият коментар