От глобална гледна точка, въздействието на заболяванията на млечната жлеза в съвременното общество е основен здравен, епидемиологичен, социален и чисто човешки проблем, който продължава да нараства ежегодно.
Тези заболявания се характеризират с висока честота и голяма хетерогенност и могат да оказват съществено влияние върху качеството на живота на жените. По данни на СЗО карциномът на гърдата е най-честият злокачествен тумор в развитите страни и е на второ място по смъртност от онкологични заболявания. Ракът на млечната жлеза се развива при една от всеки осем американки, една от десет западноевропейки и една от двадесет и две българки.
Цел на монографията „Заболявания на млечната жлеза”, с авторски колектив от ВМА София, е да представи класическите методи за диагностика и лечение, както и да поднесе актуална информация за съвременните тенденции в бързоразвиващото се мултидисциплинарно поведение при тези състояния.
В книгата са разгледани епидемиологията, генетиката, патоморфологията, диагностиката и лечението на заболяванията на млечната жлеза. Специално внимание е отделено на скрининга, тактиката при високорисковите пациентки и превенцията на рака на гърдата, действащите национални стандарти за добра клинична практика в диагностиката и лечението. Отделено е внимание на някои особено актуални теми, като ролята на преканцерозите, прогностичните фактори, онкопластичната хирургия, някои нови лечебни режими. Отделен раздел е посветен на проблемите на обезболяването и качеството на живот на пациентките с карцином на млечната жлеза, като е обърнато и внимание на казуса „рак на гърдата и общество”. Монографията ще отговори на нуждите на широк кръг специалисти – онколози, хирурзи, патолози, общопрактикуващи лекари, както и на специализанти и студенти.