Смисъл на броя: Неврология в помощ на пулмолозите

Брой № 4 (77) / септември 2024, Неврология в помощ на пулмолози

„Идеята за вечното завръщане е загадка, с която Ницше хвърли останалите философи в смут. Представете си само, че всичко, преживяно от нас, някога ще се повтори и че самото това повторение ще се повтаря до безкрай! Какво иска да изрази този налудничав мит? Митът за вечното завръщане твърди посредством отрицание, че живот, който изчезва веднъж завинаги, който не се завръща, е живот-сянка, живот без тежест, мъртвороден живот, и дори да е бил ужасен, прекрасен, възвишен, неговият ужас, възвишеност или красота не значат нищо.“  

 

Милан Кундера

 

 

„Пред нас е земята, казва главната героиня, но не вечният и единствен дом на човечеството, а само отправната точка на едно безкрайно приключение.“   

 

Айзък Азимов

 

 

„И когато започваше да се смрачава,… господин Бинсвангер лекичко отваряше едното крило на прозореца и от неговата тъмна стая долиташе тиха, сребърна, утешителна музика, която се разсейваше като лунна светлина през някакъв лек облак.“  

 

Херман Хесе

 

 

Повторението, вероятно, е първата крачка към традицията за „неврологичен“ цвят в пъстрата палитра на списание INSPIRO. Имаме огромното желание това повторение да не носи усещане за монотонност, а да бъде следващо стъпало, откриващо нови хоризонти и нови търсения. Моят екип – лекарите от клиниката по нервни болести на болница „Света Анна“ в София, поели задачата да бъдат на рубежа на най-натовареното спешно неврологично звено в България – представят за втори път на вниманието на читателите интересни теми от гранични области между пулмологията и неврологията. Част от темите напомнят за завесите, които още дълги години ще открехваме след връхлетялото ни „чудо“ – пандемията от COVID-19. Разглеждаме актуалните представи за трайните промени в обонянието и вкуса след преболедуване от COVID-19, както и когнитивните и депресивни проблеми при оцелелите.

 

Изключително интересната и слабо застъпена тема в литературата за енцефалопатия при респираторен арест според нас заслужава особено внимание, тъй като не е никак рядка в ежедневната практика на спешната медицина и изисква задълбочено познаване от пулмолози и невролози. Ето защо сме посветили един материал и на тази актуална тема.

 

Още една честа патология в ежедневието, която е обект на неотложност и спешност, са паническите разстройства на дишането. Тези разстройства представляват истинско предизвикателство както за пациента, така и за лекаря, най-вече защото заслужават изключително бърза и разнолика диференциална диагноза. Редно е да се припомни, че това е реална болест с мъчителни, травмиращи усещания за болните, а не „театър“ за предизвикване на внимание, и изискват точна диагноза, емпатия и лечение. Затова сме посветили обзор и на тях.

 

Хиповентилационните синдроми са проблем, който, макар и бавно, успява да „изпълзи“ от неглижирането на медицинското съсловие през последните години. Освен интересните аналогии с литературата, тези синдроми заслужено вече заемат своето място като рисков фактор за мозъчно-съдова болест и съвместното им диагностициране и лечение от пулмолози и невролози е необходимо условие за успех в тази посока.

 

Припомняме и още един „ежедневен“ за нашата практика проблем – хроничните нарушения на дишането след инсулт. Имайки предвид лидерската позиция на българската нация в заболеваемостта и смъртността от инсулт, считаме, че осветяването на основни понятия в тази област би било от полза за широк кръг специалисти дори извън сферата на неврологичните и белодробните болести – общопрактикуващи лекари, рехабилитатори, кинезитерапевти, речеви специалисти и други.

 

Оставам с благодарност за доброто сътрудничество с вдъхновяващия свят на INSPIRO и пулмологичната общност. Благодаря на моите колеги за безкрайния хъс и добронамереност, за самоотвержения труд, който извършват и денем, и нощем, и за високото ниво на дисциплина и единство между тях – така, както се очаква от успешен отбор. Надявам се нашите материали да бъдат полезни на читателите.


 

Вашият коментар