Смисъл на броя: Лицата на имунологията

Брой № 1 (74) / февруари 2024, Имунология за пулмолози

Проф. д-р Доброслав Кюркчиев, дм, дмн, е роден в София през 1972 г., завършва медицина през 1997 г. в Медицински университет – София. В периода 1999 – 2000 г. работи като специалист в Институт по биология и имунология на размножаването, БАН, секция Молекулярна имунология. От 2000 е докторант по имунология, в Катедра по клинична лаборатория и клинична имунология, МФ, МУ – София с база Лаборатория по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. През 2004 г. защитава  дисертация за придобита научна и образователна степен „доктор“.  През 2007 г. придобива специалност „Клинична имунология“, а през 2015-а придобива научна степен „доктор на науките“ . През  2012  специализира в Лаборатория за туморни ваксини, Университетска болница, Католически университет, Льовен,  Белгия.

 

От 2004 г. е асистент, от 2007 –  старши асистент,  от 2009 – главен асистент, а от 2010 e доцент в  Катедра по Клинична лаборатория и клинична имунология,  МУ – София. От 2018 е професор в Катедра по Клинична имунология, МФ, МУ – София, а от 2023-а е ръководител на Катедрата. От 2004 г. работи в Лабораторията по Клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, а от 2012-а е началник на Лабораторията.

 

Има 47 публикации в чуждестранни издания, 73 в български, 16 участия в книги, учебници и монографии, множество участия в научни форуми и научни проекти, повече от 2 000 цитирания.  Научните му интереси са в сферите на регулацията на имунния отговор, автоимунитета и туморната имунология.

 

 

 

Уважаеми читатели на INSPIRO,

 

Едно от най-баналните неща в моята ситуация е човек да каже каква чест е за него да бъде гост редактор на този брой и, както често става, това, че нещо е банално, не го прави невярно. За мен наистина е не само чест, но и огромно удоволствие. Запознах се с проф. Коста Костов по време на пика на коронакризата, тогава, когато елементите на неадекватност присъстваха във всичките им посоки и измерения. На този фон проф. Костов правеше впечатление със своя медицински професионализъм, широк поглед върху ситуацията и енциклопедични познания за света. Сътрудничеството ни продължи и в други аспекти. Сигурно би било редно да кажа, че знам отдавна за списание INSPIRO, но истината е, че го научих от проф. Костов и ми направи силно впечатление уникалността на това списание, съчетаващо медицина, поезия, история, лингвистика, култура и много други аспекти на живота. И всичко това обединено от идеята за вдъхновение в най-широкия смисъл на думата. Естествено, неколкократно бях автор в списанието и научих историята на всичките му броеве – всеки уникален и всички по своему свързани. Когато летвата е толкова високо, просто правиш каквото можеш с неясен резултат. И аз се заех да опитам след поканата на проф. Костов. Идеята ми е да представя различните лица на нашата наука (имунологията) и да ги представя чрез хора, които са на върха в своята област и едновременно мои приятели. И просто за мен са най-добрите, такива, каквито заслужава INSPIRO.

 

Трябва да започна с доц. д-р Екатерина Иванова-Тодорова, моята заместничка в Лаборатория по клинична имунология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – тя представя диагностичното лице на имунологията. Кети, посветена на пациентите, до влудяване прецизна във всички методи на диагностика, винаги мислеща, търсеща и не- пропускаща нищо. Каквото и да кажа за нея, все е малко, тя просто е „One in a million“, както има една песен на Guns and Roses.

 

Доц. Иван Бочев от Институт по биология и имунология на размножаването към БАН ще представи научното лице на имунологията. Приятели сме „от други времена“, както се казва. Иван е истински човек на науката – търсещ, мислещ и анализиращ, безкрайно начетен, коректен и внимателен. Човек, на когото просто можеш да разчиташ за всичко без каквото и да е колебание.

 

Клиничното лице на имунологията ще представи доц. д-р Снежина Михайлова от Клиниката по клинична имунология на УМБАЛ „Александровска“. Със Снежи пораснахме заедно в професията си – тя в едната, а аз в другата база по имунология към МУ – София. Малко са лекарите като нея, които до такава степен се интересуват от своите пациенти, че са склонни да зарязват всичко (което понякога е леко дразнещо) и да мислят за тях денонощно. Когато съпругата ми имаше проблем, я заведох не при себе си, а при нея – това е достатъчно показателно. Истински перфекционист и в клиничната работа, и в преподаването, и в науката. И невероятно свестен човек.

 

Експерименталното лице на имунологията ще бъде представено от проф. Андрей Чорбанов, началник Лаборатория по експериментална имунология, Институт по микробиология, БАН и зам.-председател на Народното събрание. Проф. Чорбанов е имунолог от световна величина, за което има обективни доказателства. Понякога направо ме побърква, като започва да оправдава всякакви закъснения с грижите си за лабораторните мишки – основата на моделите на множество имунологично обусловени болести. Оттам всъщност тръгва всичко. С бате Андро сме приятели от първата година на Милениума, работили сме заедно по десетки научни проекти, винаги присъства на организираните от мене мероприятия и аз на неговите. И двамата обичаме „Левски“ „Аякс“ и хевиметъл. Има и неща, които ни разделят, разбира се (иРНК ваксините срещу COVID например), но никой не допусна това да ни раздели. А по едно време не беше лесно…

 

А, аз? Аз просто пиша за Смъртта, защото в имунологията Смъртта не е краят. И нека наречем това философското лице на имунологията.


 

Вашият коментар