Данни на Европейската агенция за околната среда сочат, че четири от петте най-замърсени града в Европа са български, което води до повишаване на броя пациенти, засегнати от ХОББ
Пулмолози от страната се събраха на експертен форум, организиран от Българското Дружество по Белодробни Болести и фармацевтична компания БьорингерИнгелхайм България. Целта на срещата беше да се дискутират различни проблеми, свързани със заболяването ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест) и да се представят последните новости в лечението му. Експертният форум се състоя в гр. Несебър в средата на месец април (12.04.214 г.). Важни акценти в научната програма бяха Синдромът на припокриване на ХОББ и астма, превенцията на екзацербациите на ХОББ и актуализираната версия на документа GOLD.
Срещата откри председателят на Българското Дружество по Белодробни Болести – доц. д-р Явор Иванов. Той сподели тревожния факт, че според последната оповестена класация от Европейската агенция за околната среда, от петте най-замърсени града в Европа, четири са български.1 Замърсяването на въздуха и тютюнопушенето са пряко свързани със заболяването ХОББ.
Гост-лектор по време на срещата бе проф. д-р МатиасФлезар от Словения. Презентацията му бе свързана с актуалната тема – Синдром на припокриване на ХОББ и астма. Проф. Флезар обърна внимание на методите за диагностика и отдиференциране на астма и ХОББ, като акцентира, че бронходиалататорният тест не е достатъчно информативен, а спирометрията показва сходни резултати при двете заболявания. Гост-лекторът сподели, че при избора на лечение на пациентите със Синдром на припокриване на ХОББ и астма е изключително важнa превенцията на екзацербациите.
Друга основна тема на форума бяха фенотиповете при ХОББ, на които специално внимание обърна доц. д-р Коста Костов – член на специализирания екип, изработил последната редакция на националните препоръки за диагноза и лечение на ХОББ. „Проблемът „фенотип“ все повече концентрира вниманието на пулмолозите по света, а също и у нас. Фенотиповете имат отношение към прогнозата и изхода от болестта. Всеки клиничен фенотип трябва да има различен, специфичен тип терапия“, обясни доц. Костов. Тази концепция е в подкрепа на становището, че ХОББ е комплексно заболяване и всеки пациент се нуждае от индивидуален подход в лечението. „За лечение според фенотипа на ХОББ, обаче, трябва да имаме ясни критерии“, заяви доц. Костов и посочи примери за множество фенотипове, цитирани в литературата, сред които и този на „честите екзацербатори“.
Именно „Екзацербациите на ХОББ и специфичният пациентски фенотип“, бе темата на лекцията на доц. д-р Йордан Радков (Ръководител клиника по „Пневмология и фтизиатрия“ при МБАЛ „Св. Марина“, Варна). Той посочи, че в етиологията на обострянията на заболяването само 20% се дължат на неинфекциозни причини. Специалистът постави въпроса: „Възможно ли е прогнозирането на екзацербациите на ХОББ?“ и представи примери за клинични и лабораторни маркери за разпознаване на „честите екзацербатори“. В продължение на темата за екзацербациите доц. д-р Денчо Османлиев (Национален консултант по пневмология и фтизиатрия, СБАЛББ „Св. София“, гр. София) представи клиничните доказателства в полза на ефикасността на дългодействащия антихолиноергик tiotropium в превенцията на обострянията на ХОББ.
Предотвратяването на екзацербациите е един от ключовите фактори за понижение на риска, свързан с ХОББ. Над 17 000 пациенти с ХОББ са проследени за ефекта на tiotropium върху обострянията в целенасочени, контролирани проучвания от фаза III.2,3,4,5 Tiotropium понижава риска от екзацербации на ХОББ и следователно може да намали употребата на здравни ресурси, свързани с болестта, при пациенти с умерено тежка до тежка форма на ХОББ.2
В дългосрочното клинично изпитване UPLIFT® (UnderstandingPotentialLong-TermImpactsonFunctionwithTiotropium) за оценка на риска от екзацербации при популация с ХОББ, включваща пациенти от стадий II до IV по GOLD, е установено, че tiotropiumHandiHaler® 18 µg значимо удължава времето до първата екзацербация на ХОББ с 4,2 месеца и също значимо понижава риска от обостряния на ХОББ за 4-годишния период на проучването.3
В друго клинично изпитване: POET-COPD® (Prevention Of Exacerbations with Tiotropiumin COPD) – пряко сравнително проучване за директно сравнение на ефектите на tiotropiumHandiHaler® 18 µg и salmeterol върху риска от умерено тежки и тежки екзацербации за период от 1 година, се доказа, че, tiotropium намалява риска за умерени до тежки екзацербации със 17% повече спрямо salmeterol, а риска за тежки екзацербации на ХОББ – с 28% повече в сравнение с контролата.4
Какви са обаче доказателствата за tiotropiumRespimat®5 µgв тази насока? Отговор на този въпрос дават две клинични изпитвания: 205.372 на BoehringerIngelheim и TIOSPIR®. Резултатите от проучването 205.372 показват, че при 1-годишно проследяване, лечението с tiotropiumRespimat® 5µg постига основната крайна цел на изпитването – значимо удължаване на времето до първа екзацербация с 31% в сравнение с плацебо.5 В клиничното изпитване TIOSPIR® (The Tiotropium Safety and Performance in Respimat Trial) се доказа, че няма разлика между сравняваните терапевтични групи във времето до първата екзацербация на ХОББ (2 години) за tiotropiumRespimat 5 µg и за tiotropium HandiHaler® 18 µg.6
Основните предимства на единствения по рода си инхалаторRespimat®SMI (SoftMistTMInhaler – инхалатор тип „фина мъгла“) бяха представени от проф. д-р Димитър Попов. Освен високата фракция фини частици7 и доброто отлагане на доставяния медикамент в прицелното място – малките дихателни пътища8, Respimat® SMI осигурява и продължително състояние под формата на аерозол (1,5 секунди)9, което улеснява инхалацията.
В рамките на Форума, доц. д-р Владимир Ходжев (началник на Клиника по пулмология в УМБАЛ “Св. Георги”, Пловдив) представи исторически преглед на промените в документа GOLD (Global Strategy for Diagnosis and Management of COPD – глобална стратегия за диагноза и контрол на ХОББ) от създаването му през 2001 г. до последната му актуализация от началото на 2014 г. Именно в последната версия на GOLD, за дълго действащия антихолиноергик tiotropium, е записано, че „няма разлика по отношение на смъртността и честотата на екзацербациите, когато се сравняват tiotropium, доставян чрез инхалатор за сух прах, и tiotropium, доставян чрез RespimatSMI”.10 Доц. Ходжев постави въпроса „дали категоризирането на пациентите в групите A, B, C и D по GOLD е в помощ в ежедневната лекарска практика на пулмолозите при определяне на терапевтичните стратегии при ХОББ?“. Той подчерта, че „GOLD е процес – система в развитие и на редица въпроси, свързани със заболяването, все още се търсят отговори“.
Като модератор в срещата, проф. д-р Огнян Георгиев (Началник на Белодробно отделение на КПВБ на УМБАЛ „Александровска“), прикани присъстващите да споделят и дискутират проблемите, с които се срещат в ежедневна си борба с ХОББ.
Тревожен е фактът, че честотата на ХОББ нараства в световен мащаб, основно поради тютюнопушене и излагане на вредни емисии, отделяни при използването на горива с органичен произход. Заболяването е сред водещите причини за смърт в много държави. През 1990 г. ХОББ е била шестата по честота причина за смърт, но прогнозата за бъдещето е ХОББ да заеме третото място в тази класация, след сърдечните заболявания и инсулта.10 Лечението може да облекчи оплакванията, свързани с ХОББ, така че пациентите да могат да извършват своите ежедневни дейности и да бъдат предпазени от влошаващите прогнозата екзацербации. Наред с лечението, обаче, е необходима и цялостна промяна в поведението и начина на живот.10 Борбата с ХОББ остава отворена за дискусии тема, която не бива да бъде подценявана, за да не бъдат обременени следващите поколения с тежкото наследство на последиците от социално значимото заболяване.
Източници:
- EuropeanEnvironmentAgency, Airpollutionreport 2011, http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-pollution-country-fact-sheets
- Niewoehner DE, etal. Prevention of exacerbations of chronicobstructivepulmonarydiseasewithtiotropium, a once-dailyinhaledanticholinergicbronchodilator. Ann internMed. 2005,143;317-326.
- Tashkin D, etal. A 4-year trial of tiotropiuminchronicobstructivepulmonarydisease. N Engl J Med. 2008;359:1543-1554.
- Vogelmeier C, etal. Tiotropiumversussalmeterolfortheprevention of exacerbations of COPD. N Engl J Med. 2011;364:1093-1103.
- Bateman ED, etal. A one-yeartrial of tiotropiumRespimatplususualtherapyin COPD patients. RespirMed. 2010;104(10):1460-1472.
- Wise RA, et al. Tiotropium Respimat Inhaler and the Risk of Death in COPD. N Engl J Med. 2013. DOI:10.1056/NEJMoa1303342.
- Ziegler, J. andWachtel, H. Particlesizemeasurementtechniquesforpharmaceuticaldevicedevelopment. In: Drug Delivery to theLungs – XII. AerosolSociety, London, UK, 2001, 54–57.
- Hochrainer D, Hölz H, Kreher C, Scaffidi L, Spallek M, Wachtel H. Comparison of theaerosolvelocityandsprayduration of Respimat® SoftMist™ Inhalerandpressurizedmetereddoseinhalers. J AerosolMed. 2005;18:273–282.
- Dalby R, Spallek M, Voshaar T. A review of the development of Respimat Soft Mist Inhaler. Int J Pharm 2004 Sep 28; 283 (1-2): 1-9.
- Global initiative for Chronic Obstructive Pulmonary Disease. Global Strategy for Diagnosis and Management of COPD (GOLD)2014.
Здравейте,
От 4 години съм диагностициран с ХОББ по рентгенова снимка и спирометрия. При преглед при пулмолог в чужбина се оказа че нямам ХОББ, а рефлукс. Казаха ми че от 10 години диагностицирането на ХОББ не се прави по рентгенова снимка, а със скенер. Скенерът при мен показа, че нямам ХОББ. Моля за коментар