През последните 10 години работих с цялото си сърце за каузата на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) като редови член и като негов председател в продължение на два мандата – 2008-2012 г. През цялото това време интересите на дружеството и неговите членове са стояли високо в моите приоритети. Заради каузата на българските пулмолози участвах в редактирането, написването и издаването на няколко монографии и клинични препоръки, статии и учебни материали. Заради вас създадох и списание InSpiro. Всичко това вършех с мисъл за общото дело, за авторитета и името на българските пулмолози. Беше славно време на надежди и успехи, изпълнено с мигове на взаимна удовлетвореност и дръзновение. Последният мандат на УС на БДДБ и моделът на провеждане на Общотo събрание на 6-тия конгрес на дружеството (9-12 юни) показаха обаче, че сме навлезли в друго време. Принципите на демократично споделяне на мнения и концепции, залегнали в основите на всяко сдружение с идеална цел, вече не са приоритет на БДББ. Вече не е от значение как е минал вчерашният и какъв ще бъде утрешният ден на БДББ. Мнозинството присъстващи на Общото събрание на конгрес 2016 мълчеше и не пожела промяна и излизане от статуквото, конформизма и силовото управление. Няма място за повече илюзии и плодното, романтично време на БДББ е изтекло през нас. Дошло е време разделно. Допуснахме сред членовете на БДББ да се зароди съмнение в демократичния дух на съсловието. Управителният съвет на БДББ в този му състав не може да бъде гарант за духа на демократизъм и драговолно споделяне. Малцината в него, които мислим отговорно за бъдещето на дружеството, не можем да противодействаме ефективно на неразумни и неефективни решения в ущърб на дружествените интереси. В БДББ се поселиха нездрави тенденции и неумело прикрит натиск. Ако оставим това да продължи, ще бъда разочарован и няма да ми останат здрави надежди за бъдещето на съсловието ни.
Призовавам онази част от редовите членове на БДББ, които влагат сърце и разум, да защитят правото на БДББ да бъде трибуна на свободно изразяване на мнения и концепции и да бъде форум на едно демократично и свободолюбиво съсловие. Ако това не се случи в най-близко бъдеще, ще напусна редовете на БДББ.
Искам да благодаря на всички, които ми гласуваха доверие в годините. С тях ще продължим заедно напред, защото имаме общ девиз:
„Мери се с най-добрите, умирай като всички”.
Коста Костов
ПОГЛЕД ВЪРХУ ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА БЪЛГАРСКОТО ДРУЖЕСТВО ПО БЕЛОДРОБНИ БОЛЕСТИ (БДББ) НА 6-ТИ КОНГРЕС
(9-12 ЮНИ, 2016)
Скъпи колеги и приятели,
Тези дни завърши Шестият конгрес на Българското дружество по Белодробни болести (БДББ). В разпространена информация от Организационния комитет на конгреса става ясно, че са присъствали 450 медици и 25 световни лектори и Общото събрание на БДББ е избрало нов председател на дружеството при следните резултати от гласуването: Доц. Диана Петкова – 143 гласа, проф. Коста Костов – 86 гласа…
Ето и моят поглед за резултатите и модела на провеждане на Общото събрание, на което присъстваха 197 души, колкото беше обявеният кворум в началото. Възникват въпроси с неясен отговор:
- При така обявените официално данни за присъствие на 450 медици на конгреса, защо кворумът на Общото събрание беше обявен с цифрата 197 души? Коя от двете цифри е вярна? Цифрата от 25 лектори, заедно с представителите на фармацевтичните фирми, едва ли ще надхвърли общо 60-70 души. Тогава останалите около 200 човека на конгреса, неприсъствали на Общото събрание, какви са – редовни членове с платен членски внос, които не са влезли в залата за гласуване или нередовни такива, с неплатен членски внос, недопуснати в залата да гласуват? Ако последното е вярно, защо са настанени и регистрирани в хотела, а не са допуснати да гласуват? Тези въпроси чакат отговор.
- Събранието беше проведено по безпардонен и арогантен маниер от Владимир Ходжев, който позволи да бъде направен безпрецедентен избор на комисии, в които влязоха лични приятели на членове на УС, секретари на настоящия и на бившия председател на БДББ, а за председател на комисията по избора беше избран член на УС, който е пристрастен към запазване на статуквото в настоящия състав на УС.
- Не беше подкрепено моето предложение за промяна в състава на комисията по избора и осигуряване на балансиран състав, гарантиращ изключване на съмнения за манипулиране на избора.
- Не беше отговорено на моето питане за избора на фирма-организатор на конгреса (Магелан травъл) и не беше защитена легитимността на този избор, което става с доказване на конкретно решение на УС на БДББ за официален договор с фирмата. Не бих повдигнал този въпрос, ако не ставаше въпрос за разходване на средства от касата на БДББ със стойност над 150 000 лева, което трябва да бъде разяснено и защитено от председателя на БДББ. Така не беше защитен устава на БДББ, който изисква легитимно разходване на бюджета на дружеството. Разходването на такъв финансов ресурс би трябвало да става с решение на Общото събрание, а не с решение на УС, взето при остро протекъл дебат и съпротива от някои членове на ръководството.
- На Общото събрание по безпрецедентен начин бях цензуриран и не ми дадоха възможност да се изкажа спокойно и да прочета критичните си бележки за протеклия мандат и концепциите си за бъдещето на БДББ. Това беше извършено с брутален натиск и атмосфера на истеризация и грубо потъпкване на правото на свободен изказ и избор. В основата на тези преднамерени и предварително организирани действия стояха Председателят на БДББ Диана Петкова, водещият Общото събрание Владимир Ходжев, с подкрепата и одобрението на зам. председателя на БДББ, Председателите на мандатната комисия и комисията по избора.
- Имаше ругани и навикани пред залата колеги, на които не беше разрешено да си заплатят членския внос и да участват в избора. Това е абсолютен прецедент и няма аналог в досегашната история на БДББ.
- Изборът на нов председател беше извършен без представяне на концепция в една несправедлива и предварително манипулирана изборна сесия. Това подсказва, че ръководството на БДББ не мотивира справедливия и легитимен избор, а същият е уговорен предварително и задкулисно.
- Беше извършена груба манипулация с мнозинството, с натиск както върху членове на БДББ, така и върху фармацевтични компании, на които не беше разрешено спонсорство на редовни членове на БДББ. Колегите, които не бяха допуснати в зала за гласуване поради неплатен членски внос същевременно бяха настанени в хотел „Интернационал” със средства на БДББ без да бъде проверено тяхното членство при регистрацията, което е нормална досегашна практика. Всичко това доведе до пропуснати финансови ползи за дружеството и разочарования на редови членове.
- Не стана ясно какво се случи с празните бюлетини от проведения избор, които не бяха унищожени пред свидетели и бяха отнесени без да става ясно какво се случва с тях.
- По безпрецедентен и невиждан досега модел изборните бюлетини бяха изнесени от фоайето пред залата на Общото събрание, занесени в неясна посока и преброени без контрол от независими наблюдатели и присъстващ юрист, което води до основателни съмнения за крайния резултат.
- Беше извършено гласуване с пълномощни, които не бяха заявени при старта на ОС, и не стана ясно кой за кого и за колко души е упълномощен да гласува. Това е грубо нарушение на Устава на БДББ, защото допълнителната бройка с пълномощни трябва да залегне при обявяване на кворума и в края – при обявяване на резултатите, броят гласували не може да е различен от обявения в началото. Пълномощните трябва да са документирани в списъка на присъстващите, заедно с имената на упълномощените. Според Устава на БДББ не е допустимо упълномощаване за повече от едно лице (преупълномощаване).
- Резултатите от избора не съответстват на обявения кворум от 197 човека, защото общата цифра на гласувалите в края е 229 гласа – 32 гласа над обявения кворум - 143 гласа за Петкова + 86 гласа за Костов (без да споменавам невалидните бюлетини, каквито е имало и са обявени с резултатите).
Колеги, за да защитим честта на БДББ и неговите демократични основи на СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ, призовавам редовите членове на БДББ, които ми гласуваха доверие на конгреса, както и тези, които не присъстваха на този фарс, именуван Общо събрание, да изразят своя протест и да застанат зад справедливата кауза за свикване на ново, легитимно Общо събрание, което ще защити честта и достойнството на едно съсловие със стогодишна история и демократични традиции. Призовавам тези, които застават зад тази кауза, да изпратят до мен на моя пощенски адрес (посочен по-долу) следното:
- трите си имена, ЕГН, клон на БДББ, в който членуват, месторабота и едно изречение с искане за свикване на ново Общо събрание с личен подпис.
- На личния ми мейл-адрес (koro_55@vma.bg) да ме информират за изпратеното писмо.
При набиране на необходимото мнозинство, посочено в Устава, аз ще използвам правото си по съответния ред да изискам свикване на ново Общо събрание, което да протече в демократичен дух, при свободна дискусия и изказване на мнения, с независими изборни комисии и арбитраж при изброяване на изборните бюлетини. Така всички ще сте сигурни, че не сте употребени в един манипулиран вот.
Искам да благодаря на всички, които подкрепиха моята кандидатура за нов председател на БДББ и ще застанат зад една справедлива кауза.
Не забравяйте казаното: „По делата ще ги познаете”.
Моят пощенски адрес е:
1606, София
Ул. Георги Софийски 3
Военномедицинска академия
Поликлиника, ет. 2
Медицински център InSpiro
ПЪЛЕН ТЕКСТ НА НЕПРОЧЕТЕНОТО МИ ИЗКАЗВАНЕ
НА 6-ТИ КОНГРЕС НА БДББ, 9-12 ЮНИ 2016*
*На Общото събрание на конгреса не ми дадоха възможност да прочета както концепцията си за един бъдещ мандат, така и критичните ми бележки към работата на Управителни съвет (УС) на БДББ за изминалия мандат.Наложи се безпрецедентна намеса на възмутени колеги, които пожелаха изказването ми да бъде чуто в пълен обем. Тук предлагам пълния му текст, за да го прочетат всички членове на БДББ, вкл. и тези близо 200 души, които не присъстваха на този своеобразен фарс, напомнящ за най-мрачните години на сподавеното свободно слово.
Коста Костов
Уважаеми колеги,
Настоящият конгрес на БДББ трябва да вземе важни решения относно бъдещето на дружеството. Част от тях са заложени в работата на сегашния УС, която през изминалия мандат имаше някои добри начинания, но наред с позитивите направи и редица грешки. Тези грешки доведоха до вътрешни и външни конфликти, които нарушиха ритъма на работа и доверието между членовете. Признавам, че имам пръст в избора на всяко едно ръководство на УС на БДББ в последните 8 години, но не мога като член на УС да поема цялата отговорност за действията му, особено, ако съм бил против тези действия. В последната близо година се противопоставям на всички неразумни решения и това може да бъде доказано от присъстващите членове на УС, които ме подкрепяха в тези решения или показаха разбиране за тях. Сегашното ръководство на УС, в лицето на доц. Петкова и гравитиращи около нея 3-4 колеги действаше несръчно въпреки, че разполагаше с абсолютно мнозинство. С други думи, отговорността за направените немалко грешки трябва да бъде поета изцяло от досегашното ръководство на УС, което разполагаше с целия ресурс за вземане на правилните решения.
Председателят на УС изнесе формален отчетен доклад, в който липсваха детайли и в този отчетен доклад не влязоха следните точки:
- Поемане на отговорност от ръководството на УС на БДББ и председателя на Организационния комитет на конгреса 2016 за провеждане на конгреса, както и на Есенната среща в локация, която ни вкара в тежки противоречия с компаниите от АрФАРМ и доведе до проблеми с основните ни бизнес-партньори, компрометирането ни в лицето на медицинската общност в ущърб на интересите на БДББ. Каквото и да ви говорят сега, това доведе до ползване на над 100 000 лв. от касата на БДББ за настаняване на членовете на БДББ, което е безпрецедентен пробив в бюджета в досегашната практика на работа в УС. Срещу тези решения и този пробив в сметката на БДББ се противопоставихме категорично двама в УС на БДББ (Огнян Георгиев и Коста Костов гласуваха против), а Денчо Османлиев се въздържа. Държа да припомня, че на конгресите когато бях председател на УС на БДББ и имах отговорност за организацията – 2008-2010 г. и заедно с Огнян Георгиев през 2012 г., за настаняване на членове на БДББ се изплащаха не повече от 5-6 000 лв. и това бяха средства за членовете на УС и почетните гости, което е утвърдена практика на УС на БДББ. Всички останали средства по настаняването се поемаха от фармацевтичните компании.
- Не си спомням да има официално решение на УС организацията на конгреса и останалите събития в мандата на Диана Петкова да се поема от посредническата фирма „Магелан травъл” и да се сключва договор с нея. Уверенията на доц. Петкова бяха, че ще се справяме със собствени сили и средства и с помощта само на един страничен човек.
- В организацията се допуснаха грешки, които лишиха БДББ от влизане на средства в касата – 20 човека отказана такса регистрация (Киези), 6 човека отказано настаняване в единични стаи по тяхно желание и осигурено спонсорство (Мундифарма) – общи загуби над 5 000 лева за БДББ.
- Поемане на отговорност от Председателя на Организационния комитет и Председателя на научния комитет на конгреса, че 10 дни преди конгреса (1 юни, когато са писани тези редове) научната програма качена на сайта е само схематично представена, с липсваща програма на симпозиумите и пленарните сесии. Липсват пленарни лекции на български лектори, което е най-сериозният довод за слабата работа на Научния и Организационния комитет на конгреса. Научният комитет е формален –до днес при мен не е постъпил нито един материал за оценка и бях поканен за участие в конгреса от доц. Благой Маринов едва на 29 май – точно 10 дни преди конгреса. Научната програма трябва да е ясна няколко месеца преди началото на конгреса както е било в миналото.
- Поемане на отговорност от ръководството на УС за проблемите, създадени в дружественото списание „Торакална медицина”, които попречиха на редакционния съвет да се справи със сроковете по издаването и се стигна до абсолютния парадокс, през м. Юни да имаме едва първи брой на списанието – прецедент в издаването на списанието. За този проблем проф. Даниела Петрова алармира далеч преди м. април, когато беше последното заседание на УС, но не беше направено всичко възможно да се реши проблема, а вместо това беше поискана необоснована смяна на главния редактор.
- Поемане на отговорност от ръководството на УС, че реагира неадекватно и с решение на мнозинството (само 4 души дадоха подкрепа от общо 11), не даде финансова и морална подкрепа за издаването на „Ръководство по белодробни болести”. С това показа изумителна недалновидност и неадекватност, защото автори на текстове в него са близо 40 членове на БДББ, двамата национални консултанти по пневмология и фтизиатрия (Денчо Османлиев и моя милост) и около 50 автори от други медицински специалности – общо 91. Това стои в крещящо противоречие с очакванията на огромното мнозинство от членове на БДББ, които вече 30 години чакат подобно издание. Това противоречи и на Целите в Устава на БДББ (Чл.3):
- да съдейства за развитието на пулмологията и фтизиатрията, науката и практиката в страната, повишаване професионалната квалификация на специалистите и лекарите, обобщаване и популяризиране на постиженията в пулмологията и фтизиатрията;
- да съдейства за тяхното професионално развитие, специализиране и усъвършенстване;
- да съдейства за запознаването, разпространяването, внедряването и развитието на съвременните постижения в областта на профилактиката, диагностиката и лечението на белодробните болести;
Тази неадекватна реакция на УС на БДББ показа, че настоящото ръководство на УС не е в състояние да отговори на интересите и очакванията на редовите членове. Само благодарение на дръзновението редакторския екип и неговата упоритост, ръководството вече е в ръцете ви и започна своя собствен живот, независимо от съпротивата на 3-4 души от УС.
- УС на БДББ не информира редовно членовете си ЗА ВСИЧКИ ДЕЛА както е описано в член 8, т.4 от правата на членовете на БДББ (протоколите от заседанията на УС не се изнасят в сайта, където става видно кой как и за какво гласува). Това ви държи далеч от неуместни решения, на които можете да противодействате навреме и създава условия за манипулиране на протоколи и добавяне на данни в тях според нуждите на ръководството.
- Начинът, по който се предлагат и приемат решенията на УС на БДББ личи и от процедурата по присъждане на званието „почетен член” на иначе напълно заслужилите го трима номинириани на този конгрес. Според Устава на БДББ (Чл.5, т.2), ,,Почетен член“ се избира от Общото събрание по предложение на УС, а не се избира от УС, което игнорира вашето мнение и тези почетни членове не са ваш избор, а на УС. Устава е над всички!
Уважаеми колеги, настоящото ръководство на УС допусна една много сериозна грешка – нарушеното единство в състава на УС. Председателят доц. Диана Петкова не можа да се справи със задачата да бъде лидер-обединител. Така не се управлява едно свободно професионално сдружение. Ръководенето на едно специализирано съсловие като нашето не е административна функция, а мисия, която изисква много кураж, дръзновение и лична саможертва. Днес повече от всякога на пулмолозите са необходими дръзновени хора със страст, неконформисти и визионери. Един председател на съсловие трябва да работи с мисъл за интересите на БДББ и без компромиси с дружествените приоритети, да умее да води битки, но да излиза от тях победител с най-много понесени рани в името на обединението и добруването на дружеството.
Предложение за състав на нов Управителен съвет, предвиден за представяне на Общото събрание на БДББ
Предлагам нов състав на УС, в който влизат членове на БДББ, които нямат общо с неразумните решения на старото ръководство и ще работят отговорно. Това е състав с по-голям потенциал и балансираност, гарантиращ отказ от партизанщина и конформизъм.
- Коста Костов – председател, национален консултант.
- Денчо Османлиев – зам. председател, национален консултант.
- Огнян Георгиев – представител на университетските болници.
- Владимир Миланов – национални програми за профилактика, туберкулоза, помощник в комуникацията с МЗ и НЗОК, клинични пътеки.
- Димитър Калев – научни активности, подготовка на научната програма конгрес 2018.
- Росен Петков – представител на Катедрата за провеждане на основните курсове, програми за обучение.
- Милена Енчева – секретар, интервенционална пулмология, отговорна за младите пулмолози.
нямам думи !
Случайно попаднах на посланието Ви, г-н Костов. Прочетох го веднъж, прочетох го още веднъж… Лекар съм, не съм член на БДББ. Първата ми реакция е като тази на проф. Александров. Но вътре в мен нещо казва „не“. Нещо не е наред. Позволете да коментирам допълнително.
P.S Моля, уточнете, какво стои зад „Коментарът ви очаква одобрение“. Значи ли това, че има предварителна селекция и не всички коментари се публикуват?